
Galaktyka odległa od nas o ponad 6 miliardów lat świetlnych zawiera cztery razy więcej ciężkich elementów niż Słońce - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

W końcu listopada br. powinna pojawić się w sprzedaży nowa wersja komputerowego systemu operacyjnego Windows, o nazwie Vista - poinformował we wtorek rzecznik Microsoft Corp., Lou Gellos.

Siedmiomiesięczne dzieci - jeszcze zanim wypowiedzą pierwsze słowo - już znają się trochę na matematyce - wynika z najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy obserwują silną burzę z piorunami na Saturnie - najpotężniejszą, jaką kiedykolwiek wykryto na tej planecie - czytamy w serwisie Space.com.

Kilka przedmiotów należących do więźniów znaleźli konserwatorzy podczas remontów w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Wśród nich jest między innymi para więźniarskich nauszników używanych zimą - powiedział w środę szef działu zbiorów w muzeum Igor Bartosik.

Niezależność od państw zasobnych w złoża ropy naftowej, większa ochrona środowiska naturalnego to między innymi powody, dla których w Polsce gwałtownie wzrosło zainteresowanie produkcją biopaliw.

Plaga ropuch olbrzymich w Australii obejmuje coraz większe terytorium. Inwazja trujących płazów będzie postępowała jeszcze szybciej, ponieważ ropuchy mają coraz dłuższe nogi - informują australijscy badacze na łamach ostatniego "Nature".

Planety mogą powstawać nawet wokół bardzo masywnych gwiazd, czego dowodzi odkrycie dysków protoplanetarnych u dwóch ogromnych gwiazd, należących do Wielkiego Obłoku Magellana - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".

Antropolodzy zrekonstruują głowę błogosławionego Czesława, patrona Wrocławia. Relikwiarz z czaszką błogosławionego Czesława, przechowywany w kościeledominikanów, uroczyście przekazano we wtorek wrocławskim antropologom.

Genetyczny defekt może sprawiać, że niemowlęta, które na chwilę przestały oddychać, nie potrafią zacząć oddychać na nowo -informuje "Nature Neuroscience". Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest najważniejszą przyczyną nieoczekiwanego zgonu niemowląt w wieku od tygodnia do roku.

Międzynarodowa ekipa naukowców eksplorowała w styczniu koralowy atol Saba Bank na Karaibach. Wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem -odkryto nowe gatunki ryb i wodorostów.

Wprawdzie prezentujące modne stroje modelki są nierealistycznie chude, ale zastąpienie ich paniami o nieco obfitszych kształtach wcale nie sprawi, że znikną kompleksy oglądających pokazy kobiet - informuje "Journal of Consumer Health".

Gromada kulista M12 mogła stracić już nawet
milion gwiazd na rzecz Drogi Mlecznej - informują strony internetowe European Southern Observatory (ESO). Messier 12 (M12) to jedna z 200 gromad kulistych należących do naszej Galaktyki. Gromady kuliste to gęsto upakowane skupiska, liczące od 10 tysięcy do kilku milionów gwiazd, które powstały około 12-13 miliardów lat temu.

Kobietom w Republice Rzymskiej zabraniano picia wina. „Ale dotyczyło to tylko temetum – czystego wina stosowanego w kulcie religijnym" – mówi Danuta Musiał, prof. z Zakładu Historii Starożytnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Pozostałe trunki, wina sztucznie preparowane, kobiety mogły pić" – dodaje.

Trzy wielkopolskie nadleśnictwa rozpoczną wkrótce realizację projektu "Ochrona siedlisk pachnicy dębowej w dolinie środkowej Warty", opracowywanego w ramach europejskiego programu LIFE Natura 2000. W Polsce pachnica, należąca do największych europejskich chrząszczy, chroniona jest od 2001 r.