
Badania pokazują, że przeciętny człowiek potrafi wykryć od 50 do 54 proc. kłamstw innych ludzi. Wyspecjalizowani w rozszyfrowywaniu kłamstw są agenci służb specjalnych oraz psychologowie i psychiatrzy pracujący jako terapeuci. Jednak nie ludzie, lecz maszyny są najbardziej niezawodne w rozpoznawaniu kłamstw.

Odkryty przez chińskich paleontologów trzymetrowy Guanlong wucaii był przodkiem żyjącego niemal 90 milionów lat później tyranozaura - informuje "Nature". Naukowa nazwa Guanlong wucaii oznacza po chińsku "ukoronowanego smoka na skałach pięciu kolorów".

Kolejne zdjęcia Hyperiona, jednego z księżyców Saturna, wykonane przez sondę Cassini, zostały właśnie udostępnione przez NASA.

Unikatowa anglosaksońska moneta dzięki British Museum powróci do Anglii. Muzeum odkupiło ten wyjątkowy przedmiot od amerykańskiego kolekcjonera za rekordową sumę 357 852 funtów(625,5 tys. dolarów).Jest to najwyższa cena jaką kiedykolwiek zapłacono za brytyjską monetę.

Bezpieczne jak w banku mogą być nie tylko nasze pieniądze, ale także otaczające nas drzewa, a raczej ich przyszłe "potomstwo". Zadania ochrony zagrożonych gatunków drzew, krzewów oraz runa leśnego realizują leśne banki genów (LBG). Jeden z nich, Leśny Bank Genów Kostrzyca, od dziesięciu lat działa w Miłkowie koło Karpacza.

W trudnodostępnych górach Foja na zachodzie Nowej Gwinei naukowcy odkryli między innymi nowy gatunek ptaka jedzącego miód, nieznane wcześniej żaby oraz nadrzewnego kangura.

Naukowcy odkryli białko odpowiedzialne za
hiperaktywację plemników, umożliwiającą im zapłodnienie - donosi najnowszy numer "Nature". Hiperaktywacja plemników polega na zmianie sposobu ich poruszania się z symetrycznych drobnych ruchów do asymetrycznych uderzeń witki plemnika.

Na terenie Willi Hadriana, wiejskiej rezydencji rzymskiego cesarza w Tivoli pod Rzymem, archeolodzy odkryli monumentalne schody z kolumnadą oraz duży posąg sfinksa - donosi serwis internetowy ANSA.

Naukowcy japońscy opracowali nowy typ barwników przydatnych przy produkcji na przykład płyt DVD. Barwniki te nie zawierają w swym składzie metali ciężkich, a są równie odporne na działanie światła, jak barwniki niklowo-azowe, stosowane w obecnie produkowanych płytach DVD - informuje "Journal of Materials Chemistry".

60 proc. wysyłanych codziennie e-maili to spam - wynika z badań firmy Ferris Research, opublikowanych w poniedziałek przez "The New York Times". Według badań, dziennie wysyła się na świecie 25 miliardów e-maili. Z tej liczby 15 mld stanowi spam. Z pozostałych e-maili nie będących spamem 7,5 mld jest kierowanych do użytkowników korporacyjnych, a 2,5 mld do użytkowników indywidualnych.

Analiza próbek z powierzchni komety Tempel 1, pobranych przez sondę kosmiczną Deep Impact, wykazała znaczną zawartość lodu - poinformowało "Science".

Mózg ludzki przechodzi znaczące zmiany w budowie jeszcze po 18 roku życia - zaobserwowali naukowcy z USA. Zdaniem autorów artykułu na łamach pisma "Human Brain Mapping", odkrycie to wskazuje, że nasz mózg kończy dojrzewanie po 20 roku życia.

Archeolodzy odkryli mury obronne pochodzące z czasów dynastii Sasanidów (224-628 n.e.) w pobliżu miasta Qasr-e Shirin w prowincji Kermanszah w zachodnim Iranie - donosi serwis internetowy Tehran Times. Odsłonięte mury mają ok. 40 km długości i otaczają pałac Shirin w odległości 17 km od pałacowych budynków.

Warianty dwóch genów odróżniają zawodowych tancerzy od reszty populacji - zaobserwowali naukowcy z Izraela. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Public Library of Sciences". Jak zaznaczają autorzy pracy - naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wyniki te nie są zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że różnice genetyczne obserwowano wcześniej u zawodowych muzyków czy sportowców.

Zastąpienie stosowanego w weterynarii leku
przeciwzapalnego inną substancją powinno zahamować zagładę sępów - informuje pismo "Public Library of Science".