
Ludzkie szczątki sprzed prawie 4000 lat odkryto na wyspie Rathlin, na północnych krańcach Irlandii. Zespół archeologów bada kości człowieka, który mógł zostać pochowany w epoce brązu - donosi serwis internetowy BBC News.

Dzięki nowym układom elektronicznym aparaty cyfrowe o mniejszych wymiarach będą mogły robić lepsze zdjęcia, działając wielokrotnie dłużej na pojedynczej baterii - twierdzą naukowcy z University of Rochester.

Uśmiech Mony Lisy pędzla Leonarda da Vinci wyraża w 83 procentach szczęście, w 9 procentach niesmak, w 6 - strach i w 2 - złość - informuje "New Scientist".

W jaki sposób możemy rozpoznać, że nasz rozmówca nie mówi prawdy? Czy kłamcy wykonują jakieś charakterystyczne gesty? Czym różnią się nieprawdziwe wypowiedzi od prawdziwych? Rąbka tajemnicy odkrywa psycholog dr Tomasz Witkowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Najlepsi w rozpoznawaniu kłamców są agenci służb specjalnych, psychologowie oraz psychiatrzy pracujący w zawodzie terapeuty. Jakie metody stosują?

Nowo odkryty obiekt z krańców Układu Słonecznego ma średnicę 3000 kilometrów, co czyni go aż 700 kilometrów większym od Plutona - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Aktywność małych cząsteczek, regulujących pracę genów - tzw. miRNA, stanowi wspólną cechę, niejako "etykietkę", wielu różnych rodzajów raka - zaobserwowali naukowcy z USA. Może to ułatwić odróżnianie tkanek zdrowych od zmienionych nowotworowo, a dzięki temu pomóc w diagnostyce raka - wynika z artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters" wyniki badań wskazujących na istnienie nowej cząstki materii. Wśród badaczy jest Polka, dr Izabella Zychor z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku - informuje rzecznik IPJ Marek Pawłowski.

Polak Jacek Oleksyn znalazł się w grupie badaczy, którzy obalili obowiązującą dotąd w świecie nauki teorię na temat metabolizmu oddechowego roślin. Naukowcy udowodnili, że nie jest on wcale uzależniony od rozmiarów rośliny, lecz od ilości zawartego w niej azotu. Odkrycie opisano w najnowszym numerze "Nature".

Czy można dokonać archeologicznego odkrycia bez użycia łopaty? Okazuje się, że jest to możliwe, ale trzeba zastosować metody geofizyczne. Dzięki nim naukowcy uzyskują plany fragmentów miast, których ruiny znajdują się pod ziemią. „Zdarza się, że na powierzchni nie ma prawie żadnych śladów, a pod grubą warstwą piachu ukryta jest egipska świątynia” – mówi mgr Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Lecąca do Plutona sonda New Horizons dwukrotnie odpaliła silniki korekcyjne, aby lekko skorygować swój kurs - informuje NASA.

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, czy woskowina uszna jest wilgotna czy sucha - donosi najnowszy numer "Nature Genetic".

Zespołowi naukowców ze Szwajcarii, USA i Rosji udało się potwierdzić istnienie otrzymanych w roku 2004 pierwiastków chemicznych o liczbie atomowej 113 i 115 - informuje serwis internetowy "CORDIS News".

Miniony rok był najgorętszym zanotowanym na Ziemi. Wyjątkowo wysokie temperatury wystąpiły w rejonach arktycznych. Pięć najcieplejszych lat w historii Ziemi, począwszy od 1890 r., od kiedy to zaczęto prowadzić pomiary, zanotowano w ostatniej dekadzie. Były to, począwszy od najcieplejszego, 2005, 1998, 2002, 2003 oraz 2004.

W czasie ciąży samicy samce dwóch różnych gatunków małp również przybierają na wadze - zaobserwowali badacze z USA. Chodzi tu o marmozety zwyczajne oraz tamaryny białoczube, małpki wielkości wiewiórki, znane z monogamicznego stylu życia oraz zaangażowania ojców w opiekę nad potomstwem.

Pozostałości statku handlowego, używanego
przez starożytnych Egipcjan do rejsów do legendarnej krainy Punt, zostały odkryte na wybrzeżu Morza Czerwonego. Odkrycia dokonał amerykańsko-włoski zespół archeologów badający jaskinie wykute w skale w okolicy Marsa Gawasees, niedaleko kurortu Safaga nad Morzem Czerwonym.