
Dowody na istnienie komet krążących wokół wygasłej gwiazdy przynoszą obserwacje, wykonane podczerwonym Teleskopem Kosmicznym Spitzera - poinformowali astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomiczmego.

Dwie genetycznie zmodyfikowane odmiany
kukurydzy mogą być sprzedawane w Unii Europejskiej jako żywność - zdecydowała w piątek Komisja Europejska.

Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters" wyniki badań wskazujących na istnienie nowej cząstki materii. Wśród badaczy jest Polka - dr Izabella Zychor z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku - poinformował PAP rzecznik IPJ Marek Pawłowski.

Prawie 800 gatunków z całego świata znalazło się na sporządzonej przez naukowców liście zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem. Można je uratować jedynie przez szybkie działania i ochronę resztek ich siedlisk - apelują ekolodzy.

Po przebudzeniu mózg pracuje jak po kilku piwach, a na pewno gorzej niż po nieprzespanej nocy - zaobserwowali badacze amerykańscy.

Władze czeskiego Przerowa rozpoczęły przygotowania do budowy muzeum łowców mamutów, które ma stanąć w obrębie jednego z najznamienitszych europejskich wykopalisk z wczesnej epoki kamienia. Projekt ma być realizowany wspólnie z miastem Ozimek na Opolszczyźnie, gdzie powstaje park paleontologiczny.

Dzięki nowej technologii można będzie oglądać ulubione programy telewizyjne przebywając w dowolnym miejscu Ziemi, o ile mają taminternet -informuje "New Scientist". System "Locationfree" firmy Sony pozwala naszemu laptopowi łączyć się z tunerem telewizyjnym, który zostawiliśmy w domu.

Stosując zaawansowany układ optyczny współpracujący z generatorem światła laserowego można wykryć przybliżoną wielkość pojedynczych cząsteczek badanego wirusa lub innych cząstek o nanometrycznej średnicy, i to w czasie 1 milisekundy - informuje "Physical Review Letters".

Pokryte nowo opracowanym polimerem szyby budynków i samochodów mogą emitować światło, nie tracąc swojej przezroczystości -informuje "New Scientist". Takie szyby od dawna są marzeniem projektantów i architektów, jednak dotychczasowy stan technologii nie pozwalał na wytwarzanie
dostatecznie przezroczystych wyświetlaczy.

Przodkowie ludzi byli kiedyś pożywieniem drapieżnych ptaków - uważa antropolog z RPA. Twierdzi, że udało mu się udowodnić, iż słynny "chłopiec z Taung" - znalezisko sprzed 2 mln lat - został zabity przez afrykańskiego orła.

Po raz pierwszy udało się zaobserwować wszystkie trzy składniki Gwiazdy Polarnej - informują astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jednym z najczęściej popełnianych powszechnie błędów
astronomicznych jest uznawanie Gwiazdy Polarnej za najjaśniejszą gwiazdę nieba.

Globalne ocieplenie klimatu przyczynia się
do wymierania wielu gatunków płazów, szczególnie żab z rodziny Atelopus - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze tygodnika "Nature".

Kobiety sygnalizują swoją płodność bardzo dyskretnie - za pomocą zmian zapachu potu wydzielanego w ciągu cyklu miesięcznego - zaobserwowali naukowcy z Czech. Informację na ten temat zamieszcza czasopismo naukowe "Ethology".

U pewnego gatunku mrówek jedne osobniki biorą na siebie rolę nauczycielek, inne zaś - uczennic - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature".

Znajdujące się na Kujawach i Pomorzu "polskie piramidy", czyli grobowce megalityczne z IV tysiąclecia p.n.e, mogły spełniać rolę znaków granicznych, wyznaczających terytoria rodowe lub plemienne - przypuszczają naukowcy.