Amerykańska agencja NASA zdecydowała o wysłaniu w kosmos misji, której celem będzie sprawdzenie, jakie są możliwości pozyskiwania surowców występujących na asteroidach - informuje na swoich stronach agencja.
Nową hipotezę tłumaczącą powstanie ponad 600 „dwuwarstwowych” kraterów na Marsie wysunęli naukowcy z amerykańskiego Brown University. Być może w momencie uderzenia powierzchnia była pokryta grubą warstwą lodu.
Międzynarodowy zespół astronomów prowadzący obserwacje za pomocą japońskiego teleskopu Subaru na Hawajach wykonał bezpośrednie zdjęcie planety w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca – poinformowała NASA.
Amerykańska agencja kosmiczna bardzo poważnie podchodzi do badań Marsa. Dzisiaj mija rok od lądowania na Czerwonej Planecie łazika Curiosity, który nadal prowadzi badania, a NASA już szykuje do lotu kolejną misję o nazwie MAVEN.
Niewątpliwą atrakcją sierpniowego nieba będzie rój Perseidów. Wystąpią także dobre warunki do podziwiania dwóch jasnych planetoid.
Do ośrodka NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt (Maryland, USA) została wysłana kamera podczerwona dla następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, którym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).
Do pierwszych zderzeń pozostałości gigantycznych gwiazd, o masach sięgających 200-300 mas Słońca może dojść dopiero za wiele miliardów lat - uważają astrofizycy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW).
Pracujący w Chile teleskop Gemini South został wyposażony w nowy instrument optyki adaptywnej, który stosuje aż pięć laserowych gwiazd porównania. Obserwatorium Gemini opublikowało siedem pierwszych zdjęć wykonanych w nowej technice.
Odległą galaktykę, która pochłania gaz ze swojego otoczenia zaobserwował międzynarodowy zespół astronomów. To najmocniejszy jak dotąd dowód obserwacyjny wskazujący, że wzrost rozmiarów galaktyk odbywa się poprzez pochłanianie otaczającej je materii.
W weekend w Stanach Zjednoczonych i Danii odbyła się światowa premiera trójwymiarowego filmu dokumentalnego „Hidden Universe 3D”, pokazującego wielkie teleskopy naziemne i trójwymiarowe struktury w kosmosie – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu układu składającego się być może nawet z siedmiu planet, w tym trzech w strefie umożliwiającej występowanie na planetach wody w stanie ciekłym. Odległość do układu to zaledwie 22 lata świetlne.
W okolicach 27 czerwca swoje maksimum osiągnie ciekawy rój Bootydów czerwcowych - informują strony WWW International Meteor Organization (IMO).
Satelita Proba-V po raz pierwszy na świecie odebrał słabe sygnały śledzenia lotu samolotu z systemu ADS-B, udowadniając, że jest możliwe monitorowanie lotu statków powietrznych z orbity okołoziemskiej - pochwaliła się Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Zespół naukowców z USA, Francji i Izraela zaprezentował filmową mapę ruchów w pobliskim Wszechświecie - poinformował Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.
Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.