Świat nauki (archiwalne artykuły)

Herschel Teleskop Kosmiczny przez ostatnie cztery lata badał chłodne obiekty Wszechświata, w tym komety w zakresie mikrofalowym umożliwiającym między innymi dokonanie ocen proporcji deuteru do wodoru obecnych w tych obiektach. Uzyskane proporcje dla komet mocno zachwiały naszymi dotychczasowymi przekonaniami o miejscach powstania i ewolucji dynamicznej tych ciał.
Przy okazji 10. rocznicy trwania misji sondy Mars Express, jej właścicielka – Europejska Agencja Kosmiczna – zaprezentowała nową globalną mapę Marsa.
Astronomowie uzyskali obraz obszaru wokół młodej gwiazdy stanowiący pułapkę na pył, w którym może on bezpiecznie zwiększać swoje rozmiary, aż do stworzenia komet. O wynikach poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe oraz czasopismo „Science”.
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie wykonali zdjęcie obiektu, który najprawdopodobniej jest planetą spoza Układu Słonecznego odległą od nas o około 300 lat świetlnych – ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy teleskop.
Na powierzchni Marsa płynęły dawniej rzeki. Jedna z nich, w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości i płynęła z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na jej obecność dostarczył łazik Curiosity. Opisano je w "Science".
Naukowcom udało się zmierzyć światło wyemitowane we wszechświecie od Wielkiego Wybuchu – informuje portal Science Daily. Dane do badań zebrano przy pomocy teleskopów orbitalnych i naziemnych. Jest to najdokładniejsze badanie promieniowania kosmicznego w historii.
Wyniki obserwacji dokonanych poprzez teleskop Fermiego dostarczają coraz mocniejszych dowodów na istnienie skupiska ciemnej materii w centrum Drogi Mlecznej – informuje New Scientist.
O problemach z polującym na planety pozasłoneczne teleskopem Keplera, który znajduje się w kosmosie, poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Obserwatorium przeszło w tryb bezpieczny, a NASA szuka przyczyny usterki.
Dwaj amerykańscy astronauci naprawili w sobotę uszkodzony system chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z którego od kilku dni wyciekał amoniak. Naprawa na zewnątrz ISS trwała blisko sześć godzin.
Być może w sobotę dwaj amerykańscy astronauci wyjdą na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by sprawdzić skalę wykrytego przez załogę niepokojącego uszkodzenia - poinformowała w piątek rosyjska agencja Interfax.
Kosmiczne Obserwatorium Herschela wykonało szczegółowe obserwacje gorącego gazu molekularnego, który może być przekąską supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Wyczerpał się ciekły helu do chłodzenia detektorów Kosmicznego Obserwatorium Herschela - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Oznacza to zakończenie prowadzonych tym instrumentem obserwacji. W projekcie brała udział Polska.
W czwartek wieczorem w Polsce można było obserwować częściowe zaćmienie Księżyca o niewielkiej fazie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Międzynarodowy zespół astronomów użył zainaugurowanej niedawno sieci radioteleskopów ALMA do zbadania ponad 100 galaktyk gwiazdotwórczych z wczesnego Wszechświata. W ciągu kilku godzin uzyskano tyle danych obserwacyjnych, ile innymi podobnymi instrumentami przez ostatnią dekadę.
NASA ogłosiła, że na zdjęciach wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter widać prawdopodobnie radziecki lądownik Mars 3, który osiadł na powierzchni planety w 1971 roku. W identyfikacji pomogli rosyjscy miłośnicy astronautyki.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności