Świat nauki (archiwalne artykuły)

Superkomputer „Zeus” pochodzi z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej. Właśnie on znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
Chińscy naukowcy opracowali przyszłościową aplikację, która rozpozna czy właściciel smartfonu cierpi na zaburzenia słuchu oraz przystosuje słuchawki do jego możliwości odsłuchiwania dźwięków.
Naukowcy brytyjscy opracowali biosensor – chip mierzący mikrozmiany pola elektrycznego w mięśniach i nerwach. Ułatwi on opracowanie mechanizmu sterowania wózkami dla sparaliżowanych – poinformował magazyn New Scientist.
Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji - poinformowano podczas konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu.
Jak informuje "New Scientist", pyton - znany z duszenia ofiar - ma niezwykłą właściwość - jego serce może powiększyć się nawet dwukrotnie, jeśli zje solidny posiłek.
Naukowcom z USA i Norwegii udało się stworzyli drukowany układ elektroniczny z własną pamięcią. Można go zastosować w urządzeniach medycznych, zabawkach, etykietach towarów i żywności – informuje magazyn Technology Review.
Rady Finansowania Szkolnictwa Wyższego Wielkiej Brytanii wybierają SciVerse Scopus wydawnictwa Elsevier jako bazę danych na potrzeby programu Research Excellence Framework Ramowego programu doskonałości naukowej w roku 2014. Projekt REF został uruchomiony w celu ocenienia jakości badań prowadzonych w brytyjskich instytucjach szkolnictwa wyższego, a baza SciVerse Scopus będzie jedynym narzędziem, które dostarczy danych bibliometrycznych niezbędnych do realizacji projektu.
Firma
Pierwszy Polski Studencki Satelita dostarczony do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Holandii.
Współpracujący ze sobą astronomowie z Pennsylvania State University i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli kolejne trzy planety poza Układem Słonecznym.
ECDIS - nowy system wspomagający nawigację, będzie używany przez statki od nowego, 2012 roku. Ma on pozwolić na ustalenie pozycji statku, jaką obiera na morzu w czasie rzeczywistym oraz pokazać ją na mapie elektronicznej.
Pierwsze gatunki zwierząt zapadły już w zimowy sen, zaraz po pierwszych przymrozkach. W Bieszczadach śpią już gady i nietoperze. Wciąż miejsca do spoczynku szukają salamandry plamiste. Jak informuje Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych - niedźwiedzie są nadal aktywne.
Czy cierpienie uszlachetnia? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć neurochirurg, psychoonkolog i bioetyk w ramach ostatniej już debaty z cyklu 'Uwolnij myślenie'.
Zdaniem australijskich naukowców, podczas prania w domowych pralkach, uwalniają się mniejsze niż łebek od szpilki drobinki poliestru i akrylu, które są winne zanieczyszczaniu światowych mórz.
Szkoci mogą pochwalić się ciekawym znaleziskiem. Jak podaje BBC News Scotland, odkryto piłkę futbolową, która ma niemal 500 lat i jak się okazuje, jest najstarsza na świecie. Znaleziono ją za boazerią szkockiego zamku.
Trwa ogólnopolska jesienna akcja grabienia liści kasztanowca. Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe apelują o włączenie się do akcji. W promocji akcji ma pomóc hasło: "Zbierz, Zgrab, Zutylizuj".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności