Świat nauki (archiwalne artykuły)

Młodzi eksperymentatorzy mogą od wczoraj, w nowo otwartym laboratorium chemicznym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podziwiać błyszczące probówki i kolby oraz słoiczki pełne obiecującej zawartości.
Międzynarodowa grupa badaczy zbudowała modele klimatyczne, na podstawie których orzekła, iż do 2500 roku światowy poziom mórz może podnieść się o dwa metry.
Jak podają naukowcy na łamach magazynu "Science" - dzięki najnowszym technologiom możliwe jest poznanie diety hominidów sprzed milionów lat.
Amerykańscy naukowcy przygotowali dotykową klawiaturę, przeznaczoną specjalnie dla niewidomych. Wynalazek ten można uznać za przełom. Być może to pierwszy krok do produkcji smartfonów i tabletów z ekranami dotykowymi.
Jak informuje niemiecki ośrodek lotnictwa i astronautyki - jeszcze w tym miesiącu, niemiecki satelita wielkości samochodu osobowego spadnie na Ziemię.
790 prezentacji dotyczących robotyki oraz ponad 50 najnowocześniejszych robotów przedstawiono podczas międzynarodowej konferencji IROS2011 w San Francisco w USA - informuje magazyn "New Scientist".
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację Neuron, która umożliwi m.in. prowadzenie wózka inwalidzkiego za pomocą myśli lub dobieranie muzyki, której słuchamy przez telefon, odpowiednio do nastroju.
10 tysięcy żurawi - tyle okazów naliczyli przyrodnicy na terenie Parku Narodowego Ujście Warty. Jak informuje Michał Leszczyński - to więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat.
Na podkarpackim odcinku autostrady A4, podczas badań wykopaliskowych, znaleziono kilka tysięcy obiektów. Około 500 z nich tworzy wystawę "Autostradą w przeszłość", którą od czwartku można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Zdaniem naukowców z kanadyjskiego Queen`s University - to w jaki sposób ryba zostanie złapana, w dużej mierze zależy od jej osobowości.
Jak podaje WWF, co trzeci gatunek płazów i co czwarty gatunek ssaków jest zagrożony wyginięciem. Jak możemy przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków? Oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty - przekonuje organizacja.
Naukowcy alarmują - nad Arktyką występują tak duże ubytki w warstwie ozonu atmosferycznego, że można mówić o dziurze ozonowej, podobnej do tej nad Antarktydą.
Dwa duże roje meteorów, opozycja Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet - to atrakcje, które czekają nas, gdy tylko spojrzymy w górę, na niebo w październiku.
System, który monitoruje pacjenta w czasie rzeczywistym, a czyni to za pomocą czujników umieszczonych na koszulce - opracowali naukowcy z Hiszpanii.
Jak przyznał wicepremier Waldemar Pawlak na konferencji zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej - idea darmowego oprogramowania Open Source to jeden z ciekawszych wynalazków XX w. Jednocześnie to niższe koszty dla firm i administracji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności