Malowidło ścienne z czasów rzymskich, wykonane 1900 lat temu, zostało odkryte w pozostałościach rzymskiej rezydencji, znajdującej się pod jedną z włoskich restauracji w centrum Londynu - donosi serwis internetowy Times UK.
Archeolodzy odkryli w północno-wschodniej Grecji osiem grobowców zawierających szczątki mężczyzn i kobiet żyjących ponad 2000 lat temu - donosi serwis internetowy News24.
Odnalezione przez archeologów w Meksyku szczątki 24 dzieci z czasów prekolumbijskich mogą być dowodem składania z nich rytualnych ofiar przed Tolteków - donosi serwis internetowy Yahoo News. Odkrycia dokonano w trakcie wykopalisk prowadzonych w starożytnym mieście Tula, dawnej stolicy Tolteków, położonym około 80 km na północ od obecnej stolicy Meksyku.
Zespół archeologów odkrył w północnych Czechach pozostałości ludzkich siedzib sprzed 6500 lat - donosi serwis internetowy The Prague Post. Odkrycia dokonano w trakcie rutynowych prac wykopaliskowych, prowadzonych w okolicach miasteczka Prisovice, położonego w odległości około 50 km od Pragi.
Meksykańscy archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku szczątki dwóch kobiet i mężczyzny, pochodzące sprzed ponad 10 tys. lat.mNarodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku poinformował, że próbki z odnalezionych szczątków zostały zbadane w laboratoriach w Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku. Wszystkie zaangażowane laboratoria określiły wiek próbek na 10 000-14 500 lat.
Jak dowodzą ostatnie badania genetyczne, starożytni Meksykanie, mieszkańcy miasta Teotihuacan, sprowadzali jeńców przeznaczonych do złożenia w ofierze z odległych stron Ameryki Środkowej.
Drogę rzymską, magazyn z amforami oraz kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy w czasie ostatnich wykopalisk w miejscowości Risan w Czarnogórze, na końcu Zatoki Kotorskiej, niedaleko brzegu Adriatyku.
Archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej egipskiej osady sprzed około 3500 lat, która została zniszczona najprawdopodobniej przez potężny wybuch wulkanu - donosi serwis internetowy National Geographic News.
Skarb księżniczki z epoki brązu znalazł na wschodzie Francji archeolog-amator. Znalezisko zawiera ponad 1500 sztuk biżuterii, m.in. naszyjników, bransolet na ręce i nogi oraz pasków.
Rzekome szczątki francuskiej bohaterki, świętej Joanny d'Arc okazały się resztkami egipskiej mumii - wynika z ekspertyz międzynarodowej grupy naukowców.
Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach zespół grobowców z czasów Dynastii Song (960-1279 r.) i Dynastii Jin (1115-1234 r.) - donosi serwis internetowy Xinhuanet. Odkrycia dokonano na stanowisku w rejonie Shexian w prowincji Hebei. Zespół, pokrywający powierzchnię 2600 metrów kwadratowych, składa się z 17 grobowców.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku Konar-Sandal w pobliżu Jiroft, w prowincji Kerman w południowym Iranie, odkryli dwie kamienne tablice pokryte inskrypcjami z pierwszej połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e. - donosi serwis internetowy Press TV Iran.
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w północnej Grecji archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, pochodzącej sprzed ponad 8000 lat - donosi serwis internetowy Athens News Agency.
Chiny planują renowację dawnego miasta garnizonowego Shanhaiguan na wschodnim krańcu Wielkiego Muru, gdzie schodzi on do morza w Zatoce Pohajskiej - podały w czwartek chińskie media. Renowacja ma kosztować dwa mld juanów (258 mln dolarów).
Meksykańscy archeolodzy odkryli ponad 100 ludzkich ciał w 29 różnych grobowcach sprzed około 2000 lat w stanie Nayarit w środkowo-zachodnim Meksyku - donosi serwis internetowy El Universal.