Archeolodzy odkryli ślady rzymskiej osady sprzed 2000 lat u stóp neolitycznego kopca, liczącego 5000 lat, w Wiltshire koło Avebury w południowej Anglii - donosi serwis internetowy BBC News. Mierzący około 43 metrów wysokości kopiec Silbury Hill jest jednym z największych prehistorycznych monumentów w Europie.
Ludzkie siedlisko zamieszkałe 7000 lat temu zostało odsłonięte w środkowo-wschodnich Niemczech, stanowiąc pierwsze tego typu odkrycie w Europie Zachodniej - donosi serwis internetowy Spiegel.
Archeolodzy odkryli na południowych przedmieściach Aten rozległe ruiny, pochodzące z IV lub V w. p.n.e. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury Grecji, na odkrytym stanowisku, będącym najprawdopodobniej starożytnym rynkiem, prowadzono w przeszłości aktywną działalność handlową i religijną.
Podczas prac ziemnych przy budowie stadionu w Cali w południowo-zachodniej Kolumbii odkryto 46 grobowców, mających od 1500 do 2500 lat - donosi serwis internetowy CRI.
Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.
Greccy archeolodzy ogłosili odkrycie posągu bogini Hery sprzed 2200 lat, dokonane podczas ostatnich wykopalisk, prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Dion - donosi serwis internetowy Kathimerini.
Kultura Clovis, od 50 lat uważana za ślady pierwszych ludzi na kontynencie amerykańskim, nie była najwcześniejsza i trwała krócej niż dotychczas sądzono. Wskazują na to wyniki ponownej analizy znalezisk z najważniejszych stanowisk tego kręgu kulturowego, które zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Science".
Prostą metodę budowania skomplikowanego islamskiego wzoru "girih" - charakterystycznego motywu zdobniczego, złożonego z wielokątów pokrytych siecią linii łamanych, arabscy rzemieślnicy opracowali już w połowie XV w. Pierwsze próba odtworzenia tego wzoru w świecie zachodnim miała miejsce dopiero w drugiej połowie XX w.
Kilkaset ołowianych kul z karabinów którymi strzelały do siebie wojska francuskie i rosyjskie odkryli archeolodzy przeszukujący okolice Pułtuska - pole bitwy sprzed 200 lat. Znaleziono także pociski artyleryjskie, francuskie guziki z numerami pułków oraz wiele innych elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.
Na pozostałości świątyń z V tysiąclecia p.n.e. natrafili w trakcie ostatnich poszukiwań bułgarscy archeolodzy w paśmie Rodopów. Są to jedne z najstarszych budowli, jakie zostały dotychczas odkryte w Europie - informuje serwis internetowy "Novinite".
Cmentarzysko zadżumionych sprzed 300 lat odkryli archeolodzy z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ekipa badawcza - Jerzy Marek Łapo oraz Łukasz Kowalski - została wezwana do miejscowości Ławki, koło Rynu (woj. warmińsko-mazurskie), gdy w trakcie prac budowlanych natrafiono na ludzkie szczątki. Duża ilość szkieletów, gwoździe trumienne oraz pojedyncze fragmenty toczonych naczyń w zasypiskach grobów wydatowały nekropolię na przełom XVII/XVIII w.
Marek Antoniusz i Kleopatra, jedna z najsłynniejszych par starożytności, nie odznaczali się wybitną urodą. Stereotypowi idealnych kochanków wykreowanemu przez nowożytną twórczość przeczą przedstawienia obu postaci na rzymskiej monecie odnalezionej ostatnio w angielskich zbiorach numizmatycznych - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".
Ruiny ośrodka wojskowego z czasów rzymskich, Novae w północnej Bułgarii, badane są od prawie pół wieku przez Polaków. Archeolodzy starają się, żeby trafiły na listę UNESCO.
Czaszka Homo sapiens pochodząca ze stanowiska Hofmeyr w RPA liczy ok. 36 tys. lat. Wyniki nowego datowania stawiają ją w rzędzie znalezisk potwierdzających, że ewolucja naszych przodków zakończyła się jeszcze przed opuszczeniem kontynentu afrykańskiego - informuje serwis internetowy Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.
Rosyjscy archeolodzy znaleźli w Ałtaju zamrożone ciało wojownika sprzed dwóch tysięcy lat - poinformował dziennik rządowy "Rossijskaja Gazieta". "To bardzo ważne odkrycie" - zaznaczył archeolog Aleksiej Tyszkin, zwracając uwagę, że dzięki wiecznej zmarzlinie ciało wojownika dotrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie.