Ewolucja osobowości zwierząt - złożonego zestawu zachowań, prezentowanego w różnych sytuacjach - jest trudna do wytłumaczenia. Naukowcy z Holandii przedstawili wyniki swoich obserwacji na łamach pisma "Nature".
Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się odkryć receptor odpowiedzialny za odczuwanie zimna. Jest to tzw. receptor mentolowy o nazwie - TRPM8. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".
Aktywny składnik popularnej Viagry może łagodzić stan zmęczenia wywołany zmianą strefy czasowej, tzw. efekt jet-lag, ale tylko w przypadku podróży, które odbywamy na wschód - zaobserwowali naukowcy z Argentyny w badaniach na chomikach.
Niektóre grzyby potrafią czerpać energię potrzebną do życia z promieniowania jonizującego - informuje pismo "PloS ONE". Zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami, aby żyć, grzyby rozkładają materię organiczną.
Dzięki bakteriom być może uda się powstrzymać chorobę, która wyniszcza płazy na całym świecie - poinformowano podczas 107. zjazdu American Society for Microbiology w Toronto.
Ćwiczenie jogi podnosi w mózgu poziom substancji, która wycisza aktywność neuronów - zaobserwowali naukowcy z USA. Dzięki temu jogę można będzie wykorzystać w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, które mają związek z niedoborem tego neuroprzekaźnika - napisali autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Alternative and Complementary Medicine".
Flora bakteryjna zasiedlająca jelita ma znaczący wpływ na stan zdrowia gospodarza - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach internetowej wersji pisma "Molecular Systems Biology".
Indonezyjski rybak złapał u wybrzeży Sulawesi latimerię - rybę, która uchodzi za żywą skamieliną z czasów dinozaurów - podał biolog Lucky Lumingas z Uniwersytetu Sam Ratulangi.
Nietoperze latają i manewrują zupełnie inaczej niż ptaki i wcale nie tak, jak się wydawało aerodynamikom - wynika z badań opublikowanych na łamach "Science."
Z najnowszych badań naukowców zajmujących się ochroną populacji żółwia błotnego w woj. lubuskim wynika, że gady te spędzają zimę w dużych grupach, a samice co roku z zaskakująca dokładnością odnajdują swoje gniazda - poinformował PAP dr Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wielkie stada wygłodniałych sępów zaczęły atakować żywe zwierzęta w północnej Hiszpanii - poinformowały władze regionalne w mieście Burgos.
Biosensor dokładnie określający stan rozwoju liścia może pomóc w badaniach fizjologii roślin oraz w zwiększaniu plonów w rolnictwie, ale też w przedłużaniu atrakcyjnego wyglądu roślin ozdobnych - donosi "Photochemical & Photobiological Sciences".
Jedno z podstawowych praw ewolucji, mówiące o nieodwracalności ewolucyjnych zmian, zostało złamane przez morskie małże - informuje kwietniowy numer "Biological Bulletin".
Szpaki trzymane w komfortowych warunkach spodziewają się raczej smacznych robaków niż gorzkich niespodzianek - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Zespół Melissy Beteson z Newcastle University badał, w jaki sposób szpaki reagują na warunki bytowe, sprawdzając, na ile "optymistycznych" wyborów dokonywały te inteligentne ptaki.
Żółwie morskie są wierne nie tylko miejscom, gdzie co roku składają jaja, ale i terenom, gdzie żerują. Zawsze tam wracają, pokonując tysiące kilometrów - wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".