Polscy naukowcy zrzeszeni w projekcie "Pi of thy Sky" odkryli gwiazdę nową przy pomocy zbudowanego przez siebie automatycznego detektora.
Astronomowie obserwują fascynującą kosmiczną batalię, która - jak wskazują badania prowadzone aż pięcioma instrumentami (obserwatorium rentgenowskim Chandra, teleskopami kosmicznymi Hubble'a i Spitzera oraz radioteleskopami Very Large Array i MERLIN) - trwa już prawie milion lat.
Teleskop Kosmiczny Hubble'a wykonał zdjęcia Marsa podczas tegorocznego zbliżenia planet Ziemi i Marsa na odległość zaledwie 88 milionów kilometrów. Zaprezentowane zdjęcie stanowi złożenie obrazów wykonanych 36 godzin przed momentem największego zbliżenia planet, które nastąpiło 18 grudnia.
30 stycznia na Marsa może spaść asteroid o wielkości zbliżonej do tzw. meteorytu tunguskiego, który eksplodował nad Syberią w 1908 r. - poinformowali naukowcy z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia).
Astronomowie z Instytutu SRON w Utrechcie analizujący dane dostarczone przez orbitalne obserwatorium rentgenowskie XMM - Newton odkryli nową gigantyczną gromadę galaktyk, która ukryta jest poza znaną wcześniej gromadą galaktyk Abell 3128.
Pierwsze chwile istnienia Wszechświata są przedmiotem badań naukowców z różnych dziedzin - fizyków, astronomów, kosmologów i filozofów. Interdyscyplinarne konferencje i dyskusje pozwalają na poszukiwanie nowych możliwych rozwiązań.
Międzynarodowy zespół astronomów Sky Survey (SDSS-II) odkrył, że zewnętrzne obszary Drogi Mlecznej składają się z dwóch elementów, rotujących w przeciwnych kierunkach.
Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA zaakceptowała do dalszej realizacji misję kosmiczną Magnetospheric Multiscale (MMS), której celem będzie badanie pola magnetycznego. Pola magnetyczne są powszechne w kosmosie, a w wielu miejscach mogą one ulegać gwałtownym zmianom.
Na koniec obecnego roku i początek przyszłego nieboskłon szykuje dla nas stosunkowo jasną kometę 8P/Tuttle, którą już teraz można obserwować przez niewielkie teleskopy - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Z powodu usterek systemu paliwowego wahadłowca Atlantis amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) odłożyła w niedzielę co najmniej do 2 stycznia jego kolejny lot na orbitę.
Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, opozycję Marsa, ciekawe zjawiska zakryciowe i dwie jasne komety. W grudniu Słońce, z racji zbliżania się do punktu przesilenia zimowego, wznosi się najniżej nad horyzontem i dni trwają rekordowo krótko.
Aktywność wulkaniczna na Księżycu miała miejsce już 4,35 miliarda lat temu, krótko po powstaniu tego ciała niebieskiego - wynika z badania, które w czwartek opublikuje magazyn "Nature".
Zaledwie 450 lat świetlnych dzieli Ziemię od jednego z najmłodszych systemów słonecznych, które udało się do tej pory odkryć. Takie wyniki badań przedstawili astronomowie z University of Michigan w opublikowanym 1 grudnia wydaniu czasopisma "Astrophysical Journal Letters". Artykuł zawiera wyniki analizy danych dostarczonych przez należący do NASA Spitzer Space Telescope.
Wyniki uzyskane przez europejską sondę Venus Express potwierdzają, że w atmosferze Wenus występują błyskawice. Artykuł przedstawiający odkrycie został opublikowany w dzisiejszym numerze "Nature".
Michał Kusiak - student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego - odkrył kometę. Młody miłośnik astronomii znalazł nowy obiekt na zdjęciach pochodzących z orbitalnego obserwatorium słonecznego SOHO. Informacja o jego odkryciu znalazła się już na stronach internetowych Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego.