W piątek 23 listopada europejska sonda Mars Express po raz 5000 okrążyła Marsa. Aby osiągnąć taki wynik potrzebowała prawie czterech lat. Tanja Zegers, koordynator operacji naukowych misji, poinformowała, że w okresie od 18 listopada do 16 grudnia planowane jest pięciokrotne odpalenie silników w celu dokonania niewielkich poprawek orbity sondy.
Kometa 17P/Holmes intryguje astronomów od końca października, kiedy to zaobserwowano wybuch jasności tego obiektu, największy w historii badań nad kometami. Okazji do zbadania tak ciekawego obiektu nie omijają polscy astronomowie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprezentowała zdjęcia Ziemi wykonane przez sondę Rosetta podczas przelotu koło naszej planety w dniu 13 listopada.
Najnowsze badania wykonane przez sondę Mars Express przyniosły kolejne informacje o - ciągle słabo poznanym - środowisku Czerwonej Planety. Dane zebrane przez należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej instrument znajdujący się na orbicie Marsa, pozwoliły zbadać naukowcom jonosferę planety.
Wyniki najnowszych badań prowadzonych przez Erica Parteli z Uniwersytetu w Stuttgarcie pokazują, że odkryte w 1971 roku piaszczyste wydmy na Marsie przez bardzo długi czas pozostają praktycznie nieruchome.
Astronomowie pracujący dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ogłosili odkrycie piątej planety w układzie gwiazdy 55 Cancri. Tym samym układ ten stał się rekordzistą jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych planet pozasłonecznych.
Teleskop Kosmiczny Hubble'a przyjrzał się dokładnie wybuchowi komety 17P/Holmes - poinformowała NASA. W okolicach 23 października kometa 17P/Holmes popisała się największym wybuchem jasności w historii badań nad tego typu obiektami, jaśniejąc prawie pól miliona razy w ciągu doby.
Z najnowszych obserwacji amerykańskich astronomów wynika, że w gromadzie otwartej Plejady trwają procesy formowania się skalistych planet. Takie wnioski wynikają z obserwacji gwiazdy oznaczonej jako HD 23514.
Astronomowie odkryli 5 planetę okrążającą podobną do Słońca gwiazdę 55 Cancri, odległą od Ziemi o 41 lat świetlnych i znajdującą się w konstelacji Raka.
O ile nic złego nie stanie się podczas trwającego niemal dwa lata lotu w przestrzeni kosmicznej, w 2015 roku, w powierzchnię Marsa wgryzie się próbnik ExoMars, szukający śladów życia na Czerwonej Planecie.
W tym roku przypada 50. rocznica lotu w kosmos pierwszego psa - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.
23 października nastąpił gwałtowny wybuch jasności komety Holmesa (17P/Holmes). Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowało zdjęcia komety wykonane trzy dni później w kilku filtrach.
Setki czarnych dziur, które zostały ostatnio odkryte w odległych galaktykach pyłowych przez orbitalne obserwatoria Spitzer i Chandra, mogą być częścią długo poszukiwanej brakującej populacji tych egzotycznych obiektów.
Astronom z Uniwersytetu Hawajskiego wykonał naziemnym teleskopem zdjęcie Plutona, którego ostrość przewyższa obrazy uzyskane przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a.
Odkryta dwa lata temu przez Roberta Quimby w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki gwiezdna eksplozja SN 2005ap okazała się najjaśniejsza z dotychczas zaobserwowanych supernowych. Wyniki badań, które prowadzone były w ramach programu Texas Supernova Survey zostaną opublikowane 20 października w "The Astrophysical Journal Letters".