Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najmniejsza pipeta świata, o wielkości 2 mikrometrów, umożliwia nanoszenie kropelek o objętości kilku zeptolitrów (0,000 000 000 000 000 000 001 litra), co odpowiada około 1000 atomów w kropelce. Sposób krystalizacji oraz rodzaje oddziaływań w tak małej kropelce trudne są do wyjaśnienia za pomocą tradycyjnych modeli - donosi "Nature Materials".
Węgiel nie jest jedynym pierwiastkiem, który może tworzyć maleńkie, puste w środku kulki, zwane fullerenami. Takie "piłeczki" mogą powstawać również z boru - informuje pismo "Physical Review Letters".
Modyfikując skład chemiczny fosforyzującego organicznego związku wykorzystywanego przy konstrukcji świecących organicznych diod (OLED-ów) można zmieniać kolor, w jakim świeci utworzona w ten sposób dioda.
Do syntezy supertwardego materiału, który byłby równie wytrzymały jak diament, nie potrzeba już ekstremalnych warunków, wystarczy zwykły piec oraz kilka dni czasu. Jest to przełom dla nauki, gdyż dotychczas materiały o podobnych do diamentu właściwościach do syntezy wymagały wyjątkowych warunków - wysokiej temperatury i bardzo wysokiego ciśnienia - informuje "Science".
Co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych i wszystkie przedsiębiorstwa w województwie małopolskim będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu w 2012 roku - zakłada projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS), współfinansowany ze środków unijnych. Całkowita wartość przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln euro.
Francuski superszybki pociąg TGV jechał z prędkością aż 574,8 km na godzinę, co jest nowym światowym rekordem w kategorii pociągów konwencjonalnych. Rezultat uzyskany przez TGV niewiele ustępuje absolutnemu rekordowi ustanowionemu przez japoński pociąg na poduszce magnetycznej, który w 2003 roku rozpędził się do 581 km na godzinę.
Porowata ciecz, czyli ciecz zawierająca w swej strukturze fizykochemicznej wolne przestrzenie, dostępne dla cząsteczek różnego rodzaju związków chemicznych, ma przypominać porowatą gąbkę, czy też pumeks.
Polska zajęła 40. miejsce w dorocznym rankingu 69 państw ocenianych przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) pod kątem zaawansowania we wdrażaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (tzw. ranking e-readiness).
W przyszłym roku w Europie ruszy masowa produkcja elektronicznego papieru, czyli elastycznych, ultracienkich wyświetlaczy, które - zastępując tradycyjny papier, mogą zrewolucjonizować nasze życie. Rocznie ma być produkowanych na cały świat ponad milion wyświetlaczy - informuje na swojej stronie internetowej firma Plastic Logic.
Najprawdopodobniej za kilka lat samochody osobowe będą pozbawione tradycyjnych paneli środkowych, które obecnie mają różne pokrętła, przełączniki oraz wyświetlacze klimatyzacji, radia czy komputera pokładowego. Wszystkie te funkcje pełnić będzie jeden ogromny, zajmujący całą powierzchnię panelu środkowego, interaktywny wyświetlacz - informuje "Photonics Spectra".
Opracowano technologię, która pozwala na wyświetlanie na przedniej szybie samochodu, w czasie rzeczywistym, różnych informacji o stanie pojazdu - jego prędkości, pozycji "na mapie" oraz warunków, jakie panują wewnątrzi i na zewnątrz auta - donosi "Photonics Spectra".
Daphnia magna, stosowana jako modelowy organizm wodny w badaniach toksykologicznych, a w akwarystyce jako pokarm dla rybek, może wchłaniać nanorurki węglowe, zmieniając przy tym ich właściwości.
Ponad 2400 kolorowych świecących diod wykorzystano po raz pierwszy do ozdobienia fasady centrum handlowego. Dzięki zastosowaniu diod LED (ang. light emitting diode) projektanci zyskali nie tylko bardzo trwały, ekologiczny materiał oświetleniowy, ale również doskonały interaktywny element dekoracyjny - informuje serwis internetowy firmy OSRAM.
Moduł zbudowany na bazie LED-ów (ang. light emitting diode) świeci tak intensywnym zimno-niebieskim światłem jak popularna żarówka halogenowa o mocy 50W. Nowy element świecący pobił rekord intensywności świecenia LED-ów, czyli 1000 lumenów - informuje biuro prasowe OSRAM Opto Semiconductors.
Można uniknąć wielu stłuczek samochodów jadących tym samym pasem, jeśli światła hamowania będą informować nie tylko o fakcie hamowania, ale i o tym, jak gwałtownie się hamuje. Prosty system, który to umożliwia, opisano w najnowszym "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności