Świat nauki (archiwalne artykuły)

W Centrum Chorób Serca w Zabrzu zostanie wkrótce przeszczepione nowej generacji sztuczne serce o nazwie Carmat Heart – poinformował PAP szef ośrodka prof. Marian Zembala. Po raz pierwszy wykorzystano w nim naturalne tkanki wykonane z osierdzia wołowego.
Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby – informuje „Nature”. Pismo twierdzi, że w przyszłości podobnie będzie można hodować również inne narządy człowieka.
Japońskim naukowcom udało się sklonować mysz korzystając z kropli mysiej krwi - informuje pismo „Biology of Reproduction”.
Niedobór snu, często towarzyszący zaburzeniom lękowym, może odgrywać kluczowa rolę w rozwoju lęku antycypacyjnego tj. wywoływanego przez samo myślenie o sytuacjach, które mogą przydarzyć się w przyszłości - informuje "Journal of Neuroscience".
W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie bada się myszy z bardzo precyzyjnie zmodyfikowanym genomem. Dzięki możliwości wyłączenia genu Dicer u dorosłych osobników, myszy będzie można wykorzystać w celu lepszego zrozumienia procesów związanych z takimi funkcjami poznawczymi jak uczenie się i pamięć. Co więcej, naukowcy z Instytutu Nenckiego właśnie wykazali, że owe transgeniczne myszy nadają się już do badań nad zaburzeniami metabolizmu skutkującymi otyłością.
W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk odkryto nieznany dotychczas mechanizm powstawania śladów pamięciowych. Okazuje się, że przynajmniej o niektórych zdarzeniach neurony pamiętają dzięki... geometrii.
Do wielu problemów etycznych związanych z nauką, doszedł jeszcze jeden. Naukowcy wyhodowali ludzkie zarodki mające „trzech rodziców”. Komórki rozrodcze pochodzą od dwóch kobiet i jednego mężczyzny, który jest dawcą nasienia. Uzyskanego w ten sposób embrionu nie wszczepiono do narządów rodnych kobiety ze względu na prawny zakaz.
Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania w USA wśród kameruńskich Pigmejów, pozwoliły na identyfikację genów mogących odpowiadać za niski wzrost.
Genetyk z Harvard University, prof. George Church, opracował metodę zachowywania danych dotyczących genomu ludzkiego, pozwalająca na wprowadzenie niewielkich plików zamiast pełnego zapisu danych odnoszących się do każdego genomu. Jest to jeden z powodów zmniejszenia kosztów tej operacji.
Barwa skorupki jaja, wbrew powszechnej opinii, nie zależy od sposobu żywienia kury, lecz jest jej cechą genetyczną. W Polsce wybieramy zazwyczaj jaja beżowe lub brązowe. Jaja białe są rzadziej kupowane, ponieważ panuje fałszywe przekonanie, że są gorszej jakości.
Opisanie struktury DNA i sklonowanie owcy to jedne z najważniejszych sukcesów XX wieku. Teraz do listy ważnych odkryć biotechnologicznych dołącza odkrycie Polaków. A konkretnie komórki macierzyste z poroża jelenia, które dzięki wrocławskim badaczom z Akademii Medycznej mogą stać się panaceum na wiele problemów dzisiejszej medycyny.
Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji - poinformowano podczas konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy niekoniecznie są tacy sami. Mówi o tym nowe prawo statystyczne.
Obserwacje Disneylandu okiem naukowca nasuwają wniosek, że ludzka kreatywność ewoluowała nie w reakcji na dobór płciowy, lecz jako narzędzie pomagające nawiązywać więzi między rodzicami a dziećmi. Pomaga też przekazywać tradycje oraz płynącą z kultury wiedzę - informuje "International Journal of Tourism Anthropology".
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności