
Dlaczego niektórym wystarczy zaledwie kilka godzin snu, a inni, aby prawidłowo funkcjonować muszą przespać pół życia? Naukowcy twierdzą, że wszystko zależy od genów.

Najłatwiej zmienia się młody mózg, niektóre zmiany organizacji neuronów są możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie - informują naukowcy z USA i Izraela na łamach pisma "Current Biology".

Naukowcy wciąż próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze badania amerykańskie sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Sleep Medicine".

Wenus z Milo być może wyznaczała kiedyś kanon piękna, jednak naukowcy postanowili odkryć, jakie kobiety dziś uważane są za atrakcyjne. Nie sięgnęli w tym celu do popularnej prasy kolorowej, ale przeprowadzili kompleksowe badania - informuje EurekAlert.

Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics".

Dzięki zsekwencjonowaniu genomu kakaowca łatwiej będzie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na czekoladę- informuje serwis "EurekAlert".

Ta często występująca wada wzroku najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Wynika ona ze zbyt dużych rozmiarów gałki ocznej co powoduje, że obraz skupiany jest przed siatkówką. W niektórych przypadkach stan wzroku pogarsza się bardzo szybko, czasami nawet prowadząc do ślepoty - informuje Daily Mail.

Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.

Rzepak GMO rośnie w stanie dzikim w USA. Nie tylko uwolnił się spod jakiejkolwiek kontroli, ale i krzyżuje się między sobą, tworząc odmiany nieznane w naturze - alarmuja naukowcy w ostatniej edycji miesięcznika Nature.

Zróżnicowane cechy fizyczne psów zakodowane są w niewielkiej liczbie obszarów w psim genomie - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science - Biology".

Pojedynczy gen decyduje o wrodzonej umiejętności oddychania i sprawia, że dziecko robi pierwszy wdech - informuje "New Scientist".

Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).

Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.

Zagłady dinozaurów nie był winien duży meteoryt - ustalili rosyjscy naukowcy, którzy prowadzili badanie zachowania pola magnetycznego Ziemi. Twierdzą oni, że to właśnie pole magnetyczne Ziemi było przyczyną niejednokrotnych masowych wymieraniach żywych istot w historii planety.

Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.