Pozostałości z epoki mezolitu oraz zabytki z epoki brązu odnaleźli w trakcie ostatnich badań angielscy archeolodzy prowadzący wykopaliska ratunkowe w Berkshire. Są to ślady z okresu, kiedy współczesne Wyspy Brytyjskie były jeszcze połączone lądem z kontynentem europejskim - informuje serwis internetowy "Guardian Unlimited".
Śladów pierwszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego a także pozostałości neolitycznych osad zamierzają szukać na dnie Zatoki Meksykańskiej amerykańscy archeolodzy podwodni. W trakcie planowanej wyprawy badacze przeczeszą duży odcinek teksańskich wód przybrzeżnych - informuje serwis internetowy "Norwich Bulletin".
Niepowtarzalny czerwony kolor pompejańskich fresków powoli zamienia się w czerń. Badacze mają nadzieję, że analiza próbek starożytnego pigmentu w akceleratorze cząstek ujawni procesy odpowiedzialne za te nieodwracalne zniszczenia - informuje serwis internetowy "European Synchrotron Radiation Facility".
Ceramiczne kulki odkryte w dużej liczbie w słynnych ruinach Yinxu w środkowych Chinach służyły prawdopodobnie jako pociski do proc - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Greccy archeolodzy odkryli w regionie Tesalia, w środkowej Grecji, korpus posągu bogini Artemidy, pochodzący z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkrycia dokonano w trakcie prac rekonstrukcyjnych przy starożytnym teatrze, na stanowisku w pobliżu miasta Larissa.
Nowoodkryte szczątki neandertalczyka z poważnymi uszkodzeniami prawego przedramienia potwierdzają, że życie przedstawicieli tego gatunku było bardzo niebezpieczne.
Zespół irańskich archeologów, pracujący na stanowiskach w Maneh i Samalqan w prowincji Chorasan w Iranie, odkrył cztery ludzkie szkielety pochodzące z 4400-4700 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy IRNA.
Skarb złożony m.in. z ponad tysiąca zachowanych w doskonałym stanie srebrnych monet z czasów Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego znaleźli w Dąbrowie Górniczej archeolodzy na terenie wykopalisk prowadzonych w hutniczej osadzie z XII wieku.
Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracujący w Gwatemali, w ośrodku kultury Majów o nazwie Nakum. W jednej z piramid badanej przez Polaków natrafiono na nie zrabowany grobowiec królewski - poinformował PAP dr Jarosław Źrałka z UJ. Jest to pierwszy grobowiec królewski, na który natrafiono w Nakum.
"To było raczej miejsce magicznych obrzędów niż zwykły kurhan" - mówi o tajemniczym kręgu, odkrytym we wsi Żygląd koło Chełmna dr Jacek Gackowski, archeolog z Instytutu
Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na terenie posiadłości Archerfield w East Lothian, w Szkocji, w czasie budowy nowego pola golfowego odkryto pozostałości średniowiecznej osady - donosi serwis internetowy BBC News. Archeolodzy odsłonili fragmenty wielu domostw, pochodzących z okresu od XII do XV wieku.
Członkowie rosyjskiej wyprawy badawczej działającej na Morzu Czukockim odnaleźli fragmenty wraku - prawdopodobnie słynnego "Czeluskina", który zatonął ponad 70 lat temu w trakcie ekspedycji mającej przebyć Północną Drogę Morską z Murmańska do Władywostoku.
Zdobiony malowidłami grobowiec księcia Etrusków z VII w. p.n.e. odkryty został niedaleko Rzymu we Włoszech. Uznany on został przez ekspertów za najstarszą znaną w Europie komorę grobową ozdobioną freskami.
Odkryte w zeszłym roku kamienne konstrukcje we wnętrzu wzgórz leżących w pobliżu Sarajewa mogą być monumentalnymi grobowcami.Z wynikami dotychczasowych prac wykopaliskowych zapoznał się egiptolog z Uniwersytetu w Kairze.
Mohowoje w obwodzie kaliningradzkim to Wiskiauten - jedna ze słynnych kolonii handlowych Wikingów. Potwierdziły to ostatnie prace wykopaliskowe przeprowadzone przez niemiecko-rosyjski zespół archeologów.