Pochówek lekarza, który żył ponad cztery tysiące lat temu - w tym mumię, sarkofag oraz lekarskie narzędzia z brązu - odkryli archeolodzy egipscy. Na sarkofag natrafili w dole grzebalnym. Górną część grobu odkryto 20 km na południe od Kairu już w 2000 roku - poinformowała agencja prasowa MENA, cytując szefa egipskich służb starożytności Zahi Hawassa.
Cesarskie insygnia władzy, ukryte zapewne przez żołnierzy Maksencjusza tuż przed porażką w bitwie z siłami Konstantyna, wydobyli włoscy archeolodzy w trakcie prac wykopaliskowych na Palatynie.
Świadectwem dużego zróżnicowania w obrębie europejskiej populacji ludzi neandertalskich są wyniki ostatnich badań znalezisk kostnych z hiszpańskiej jaskini El Sidron. Zdaniem hiszpańskich antropologów odnalezione tam szczątki należą do południowej odmiany tego gatunku.
Udało się rozwiązać zagadkę tajemniczego mechanicznego "kalkulatora", zbudowanego w II wieku p.n.e., w czasach sławnego greckiego astronoma Hipparcha - informuje "Nature." W roku 1902 u wybrzeży wyspy Antikythera poławiacze gąbek znaleźli we wraku starożytnego statku tak zwany "mechanizm z Antikythery".
22 groby członków elity preinkaskiej kultury Sican odnaleźli archeolodzy w trakcie ostatnich prac wykopaliskowych na północy Peru. Pośród wyposażenia grobowego badacze natknęli się na ceremonialne noże "tumi", bardzo rzadko odnajdywane w oryginalnym kontekście archeologicznym.
Średniowieczne tygle z Hesji cechowała legendarna odporność termiczna, mechaniczna i chemiczna. Wyniki analiz przeprowadzonych przez angielskich archeologów wykazały, że naczynia zawdzięczały te cechy obecności mullitu krystalizującego w trakcie wypału naczyń w bardzo wysokiej temperaturze.
Tempo wzrostu ludzi neandertalskich było bardzo podobne do naszego. Dowodzą tego wyniki badań zębów trzonowych naszego starszego kuzyna, opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Nature".
Irańscy archeolodzy rozpoczną prace wykopaliskowe wokół Tchogha Zanbil, jednego z najważniejszych stanowisk cywilizacji starożytnego Elamu. Celem badań będzie wyznaczenie obszarów, na których wydobycie ropy nie zdewastuje starożytnych zabytków - informuje irański serwis internetowy "Cultural Heritage News Agency".
Słynne kamienne kręgi w Stonehenge mogły w epoce neolitu i brązu pełnić rolę centrum uzdrawiania chorych. Taka teorię zaprezentował w swojej ostatniej publikacji prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu Bournemouth - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".
Irańscy archeolodzy natknęli się w trakcie ostatnich prac na stanowisku Rabat Tepe na ślady jednego z miast królestwa Mannai. Zdaniem badaczy może to być miasto najechane i zburzone w VIII w. p.n.e. przez armię asyryjską pod wodzą Sargona II - informuje serwis internetowy "Mehr News".
Archeolodzy przejrzeli już zawartość wraku rzymskiego statku, który w I w. n.e. zatonął u wybrzeży Hiszpanii. Na pokładzie zachowały się m.in. amfory i sztaby metalu. Przy 30 metrach długości i ładowności 400 ton jest to największy rzymski statek znaleziony w rejonie śródziemnomorskim.
Cmentarzysko mieszkańców starożytnego Kanaanu sprzed 4 tys. lat odkryto przypadkowo w trakcie prac ziemnych na terenie jednej z dzielnic Jerozolimy - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".
Niecodziennego odkrycia dokonali ostatnio archeolodzy prowadzący badania w zachodniej Szwecji. W odsłoniętym grobie badacze natknęli się na ceramikę rzymską z III w. n.e. - informuje serwis internetowy "SR International-Radio Sweden".
Starożytne kotwicowisko odnaleźli ratownicy wodni u brzegów Izraela. Wezwani przez nich archeolodzy wydobyli 9 kotwic, najstarsze z nich pochodzą sprzed ok. 4 tys. lat, z epoki średniego brązu - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".
W działaniach wojennych pod Gallipoli brała udział łódź podwodna, która po dziś dzień spoczywa na dnie morskim. Australijscy badacze rozpoczęli przygotowania do wyprawy, która opisze i zabezpieczy pozostałości tej historycznej jednostki - informuje serwis internetowy "The Australian".