W Risan w Czarnogórze, polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, odnaleźli pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu.
Najwięcej żubrów rodzi się zwykle pod koniec czerwca i na początku lipca. Bieszczadzcy leśnicy szacują, że w tym roku na świat może przyjść 25-30 cieląt - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
Jak ostrzega naukowiec z Wielkiej Brytanii, zmiany klimatyczne przekształcą Bałtyk w słodkowodne morze, co w przyszłości odbije się negatywnie na żyjących w nim gatunkach, które już teraz są zagrożone szkodliwymi substancjami chemicznymi i rabunkowymi połowami.
Międzynarodowy zespół astronomów przebadał historię gromady galaktyk Abell 2744 (nazywanej też gromadą Pandora). Ustalenia naukowców pozwalają przypuszczać, że powstała ona w wyniku zderzenia co najmniej czterech innych gromad, a "kosmiczny karambol" zaowocował zjawiskami, których wcześniej nigdy nie obserwowano jednocześnie.
Filipińscy i amerykańscy biolodzy odkryli siedem nieznanych dotąd gatunków ssaków - leśnych myszy na jednej z wysp Filipin. Jak podaje ScienceDaily - odkrycie przekonuje, że miejscowa fauna jest niezwykle bogata i należy ją chronić.
Ponad 40 żeliwnych dział z XVIII wieku odkryto na dnie Bałtyku, około 30 mil morskich od brzegu, na wysokości Ustki. 12 z nich zostało już wydobytych, 4 są poddawane zabiegom konserwatorskim.
Już jutro, 21 czerwca, dokładnie o 19:16, Słońce wstąpi w znak Raka, a tym samym rozpocznie się astronomiczne lato - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Stare drzewa należy chronić nie tylko jako wartość sama w sobie, ale również jako miejsce życia ponad tysiąca różnych gatunków ptaków i ssaków, które znajdują w ich dziuplach schronienie.
Jak informuje "New Scientist" nie trzeba już będzie wyczekiwać na kelnera w restauracji - będzie można samemu wybierać i zamawiać potrawy za pomocą interaktywnego stolika - jednym dotknięciem palca.
Urządzenie, które będzie monitorowało stan zdrowia właściciela, umożliwiając mu zachowanie zdrowego trybu życia, umieszczone w zegarku - opracowali niedawno naukowcy i inżynierowie z USA - podaje magazyn Technology Review.
Żywa komórka ludzkiej nerki, którą podda się odpowiedniej modyfikacji może produkować światło laserowe - podaje "Nature Photonics".
W 2013 roku kometa C/2011 L4 (PANSTARRS) może osiągnąć jasność równą najjaśniejszym gwiazdom na niebie - podaje Minor Planet Center.
Jeden z największych ptaków na ziemi, drop indyjski został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Biolodzy z NASA stworzyli mapy fluorescencji chlorofilu, dzięki nim można z kosmosu obserwować zmiany dotyczące roślin.
W okolicach Antwerpii, na północy Belgii, ruszył pierwszy szybki pociąg, napędzany energią słoneczną. Energia uzyskiwana jest z 16 tysięcy paneli słonecznych, umieszczonych na dachu tunelu kolejowego.