Na to pytanie chcą odpowiedzieć badacze z Kanady, po ostatnio opublikowanym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, który wskazuje na możliwe, rakotwórcze działanie komórek.
Jak informuje "Angewandte Chemie International Edition", można zamienić silnie toksyczne i niebezpieczne paliwo rakietowe na właściwie zsyntetyzowane ciecze jonowe połączone z nadtlenkiem wodoru.
"Gdyby udało się spojrzeć na Drogę Mleczną z zewnątrz" - to pokazuje zdjęcie galaktyki spiralnej, które wykonali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.
Samice niektórych motyli mają sposób na to, by uniknąć niechcianego podrywu - ciasno składają skrzydła, stając się jednocześnie mniej widocznymi dla samców - takiego odkrycia dokonał badacz z Japonii.
Ponad 30 studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej - członków kół naukowych (Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE PW, Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów PW, MELprop Koło Naukowe Napędów PW oraz Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami SGH) tworzy zespół WUT Racing, który na na celu udział w międzynarodowym konkursie Formuła Student.
Naukowcy przez 10 lat pracowali nad stworzeniem mapy kosmosu w promieniu do 380 milionów lat świetlnych. Zaprezentowaną ją podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Astronomom udało się znaleźć nowy obiekt, który znajduje się najdalej od Ziemi. Badania wskazują, że rozbłysk gamma dostrzeżony dwa lata temu nastąpił 13,14 miliarda lat świetlnych od nas.
150 razy masywniejsza i 3 miliony razy jaśniejsza niż Słońce gwiazda została zbadana przez międzynarodowy zespół astronomów. Świeci samotnie, co jest nietypowym dla tak masywnych obiektów.
Polscy inżynierowie, m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują innowacyjny system dla niewidomych. Jednym z elementów systemu ma być wibrująca bransoletka, która ostrzeże niewidomego np. zbliżającego się do krawędzi peronu.
Wielka burza na Saturnie została szczegółowo zbadana za pomocą amerykańsko-europejskiej sondy Cassini i naziemnego teleskopu VLT.
W tym roku leśnicy przewidują, że liczba chrabąszczy może się okazać największa od czterech lat. Dlatego już dziś, aż 160 hektarów lasów w gminach Narol i Horyniec Zdrój w województwie podkarpackim było opryskiwanych z samolotów środkami, które mają je zwalczyć.
W "Journal of Vertebrate Paleontology" naukowcy, na podstawie niedawno odkrytego szkieletu dwuletniego dinozaura, dowodzą, że już w młodym wieku zwierzęta te były groźnymi drapieżnikami.
Serwis Internetowy People`s Daily Online informuje, że archeolodzy w Chinach znaleźli miedziany dzban z winem sprzed 2000 lat. Leżał w jednym ze starożytnych grobowców.
Dziś rozpoczęło się wielkie sprzątanie Rospudy oraz kilku jezior na Suwalszczyźnie. W akcję, która potrwa kilka dni włączyła się młodzież szkolna, członkowie organizacji turystycznych i pracownicy gmin.
Nie mają problemu z tropieniem ryb w mętnej wodzie Morza Północnego. Nie kierują się bowiem wzrokiem, ale wąsami, które bezbłędnie odróżniają wodne ślady, które zostawiają różne obiekty - czytamy o fokach w "Journal of Experimental Biology".