Telewizja przyszłości ma mieć rozdzielczość
dwa razy lepszą niż dzisiejsze kino - informuje "New Scientist". Japońska telewizja NHK pracuje nad standardem, który ma nosić
nazwę Ultra Hi-Vision (UHV).
Prototypowy system uniemożliwia filmowanie i robienie cyfrowych zdjęć na chronionym obszarze - informuje serwis "EurekAlert". System opracowali naukowcy z Georgia Institute of Technology. Wykorzystując dostępne w handlu elementy skanuje on otoczenie w poszukiwaniu cyfrowych przetworników kamer lub aparatów cyfrowych.
Dwutlenek węgla (CO2), gaz odpowiedzialny za efekt cieplarniany na Ziemi, poddany działaniu wysokiego ciśnienia w temperaturze pokojowej, zmienia swój stan fizyczny z formy gazowej w formę stałą - amorficzną - tworząc materiał do złudzenia przypominający swymi właściwościami szkło - donosi "Nature".
Wystarczy trochę ultrafioletu, by pokryta specjalną powłoką powierzchnia zmieniła właściwości i z lepkiej stała się śliska - informuje pismo "Angewandte Chemie International Edition".
Naukowcy opracowali miniaturowe urządzenie (o charakterze chipa), które umożliwia organizację hepatocytów oraz komórek tkanki łącznej w układy przypominające swą strukturą naturalną tkankę wątroby - donosi "Lab on a Chip".
Na Politechnice Warszawskiej (PW) przekazano firmie Cummins z USA linię technologiczną wytwarzania filtrów do silników diesla. Jest to efekt zwycięstwa polskich inżynierów w rozpisanym przez Amerykanów konkursie na projekt filtrów.
"Żarówkę" o wielkości kilkuset nanometrów (miliardowych części metra), której elementem świecącym są nanocząstki o rdzeniu z selenku kadmu (CdSe) i otoczce wykonanej z siarczku cynku (ZnS), opracowali japońscy naukowcy - informuje "Journal of Micromechanics and Microengineering".
Nowa technika pozwala zastąpić mętne i niejednoznaczne opisy rubinów czy szmaragdów cyfrowym "odciskiem palca" - informuje "New Scientist".
Białko wyizolowane z krwi głębinowej ryby może pozwolić na produkcję dietetycznych lodów o obniżonej zawartości tłuszczu. Białko zawarte we krwi podobnej do węgorza ryby Macrozoarces americanus obniża temperaturę, w jakiej powstają kryształki lodu.
Zjawisko elektroluminescencji, nanocząstki oraz cienkie monowarstwy polimerowe warstwy wykorzystane zostały w konstrukcji nowych sensorów dotyku. Urządzenie opracowano z myślą o nadaniu wrażliwości dotyku robotom. Czułość "sztucznej, nanotechnologicznej skóry" jest podobna do wrażliwości ludzkich opuszków palców - donosi "Science".
Dzięki Polakom zacieśniają się więzy współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami z całej Europy. Na projekt GROW Unia Europejska przeznaczyła aż 7,5 miliona euro.
W 2010 roku rynek cyfrowej telewizji będzie
większy w Europie niż w USA - wynika z upublicznionego raportu firmy analitycznej Research and Markets. Jak stwierdza raport, w 2010 roku systemy telewizji cyfrowej zostaną upowszechnione w 14 krajach Europy - 12 krajach "starej" Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
Nowy projektor SANYO PLV-80L jest pod względem konstrukcyjnym następcą modelu PLV-80. Projektor sprzedawany jest bez obiektywu – kupując go użytkownik ma do wyboru 5 różnych obiektywów – tak, że z łatwością może dobrać odpowiedni do własnych potrzeb.
Firma IMAGIS wprowadziła na rynek nowy system nawigacyjny MapaMap traffic Polska.
MapaMap traffic to kompletny zestaw do nawigacji gotowy do pracy natychmiast po kupieniu, przymocowaniu do szyby na dołączonym uchwycie z przyssawką i włączeniu.
Rośnie liczba osób korzystających przez internet z tradycyjnych mediów. W maju br. 62,7 proc. internatów czytało w ten sposób dzienniki, zaś 67 proc. słuchało przez internet radia - wynika z sondażu internetowego firmy badawczej Gemius, przekazanego PAP.