Największy na świecie samolot pasażerski Airbus A380 został oficjalnie uznany za bezpieczny. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) i amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zaaprobowały A380 podczas uroczystości, zorganizowanej w centrali Airbusa we Francji.
Odkrycie świeżo wyżłobionych kanalików na powierzchni Marsa jest bardzo silnym argumentem przemawiającym za obecnością na tej planecie wody w stanie ciekłym - powiedział PAP sekretarz naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr Krzysztof Ziołkowski, komentując doniesienie NASA na temat odkrycia prawdopodobnych śladów cieków wodnych na Czerwonej Planecie.
Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecność na powierzchni "Czerwonej Planety" wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia.
Zdjęcia gwiazdy, odległej od Układu Słonecznego o 4 mld lat świetlnych, która jest rozrywana i pochłaniana przez olbrzymią czarną dziurę, uzyskali naukowcy amerykańscy przy pomocy orbitującego wokół Ziemi teleskopu Galaxy Evolution Explorer, należącego do agencji NASA.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała niedawno z orbity trzy amerykańskie pojazdy znajdujące się na powierzchni planety Mars.
NASA po raz kolejny poinformowała o swoich planach budowy na Księżycu bazy, w której miałaby przebywać stała załoga. Najprawdopodobniej stanie ona na jego południowym biegunie. NASA chce w tym zakresie współpracować z innymi państwami i z firmami.
W dwóch miejscach w przestrzeni kosmicznej udało się, po raz pierwszy w historii, zarejestrować istnienie ujemnie naładowanych cząsteczek - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Niedawno wykonano pierwsze obserwacje japońskim teleskopem Subaru po wymianie systemu optyki adaptatywnej. Uzyskane obrazy mają dziesięciokrotnie lepszą jakość niż do tej pory.
Czarna dziura znajdująca się w mikrokwazarze GRS1915+105 okazała się rekordowym obiektem zarówno jeśli chodzi o masę jak i prędkość rotacji - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Dzięki obserwacjom dalekich supernowych wykonanym Teleskopem Hubble'a, okazało się, że ciemna energia występowała we Wszechświecie już 9 miliardów lat temu. Ciemna energia zwiększa tempo rozszerzania się Wszechświata.
Astronomowie z Torunia obserwowali najbliższą Ziemi soczewkę grawitacyjną. Gwiazda, która podlega soczewkowaniu, znajduje się 3000 lat świetlnych od Słońca, czyli kilkakrotnie bliżej niż do tej pory obserwowane zjawiska soczewkowania.
Nowe wskazówki dotyczące pochodzenia wysokoenergetycznego promieniowania bombardującego Ziemię udało się uzyskać dzięki obrazom satelity rentgenowskiego Chandra - informuje NASA.
Amerykańscy i chilijscy astronomowie odkryli 20 nowych gwiazd w sąsiedztwie Słońca. Gdy dodamy do tego 14 kolejnych gwiazd odkrytych od roku 2000, to okazuje się, że liczba znanych gwiazd w odległości 33 lat świetlnych od Słońca zwiększyła się w ostatnich latach dość znacznie.
Sonda Cassini nadesłała nowe zdjęcia Rhei - jednego z księżyców Saturna - poinformowała NASA. Księżyc Saturna o nazwie Rhea został odkryty przez Giovanniego Cassiniego już w 1672 roku. Zawdzięcza to swojej jasności, która jest na tyle duża, że można dostrzec go nawet przez większą lornetkę.
Sonda Cassini przeprowadziła obserwacje huraganu na Saturnie, w którym widać bardzo dobrze uformowane oko cyklonu. Huragan ma około 8000 km średnicy, a w jego środku widać tzw. oko cyklonu, wokół którego piętrzą się chmury. Wiatr w huraganie wieje z prędkością 550 km/h, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.