Ludzie od dawna zadają sobie pytanie, czy na Marsie istnieje lub istniało kiedyś życie. Wysłane na Czerwoną Planetę automatyczne sondy nie znalazły jego śladów. Może jednak nie kopały wystarczająco głęboko?
Piękne i kolorowe zdjęcie księżyca Saturna i pierścieni tej planety nadesłała sonda Cassini -poinformowała NASA. Pan to mały księżyc Saturna, którego średnica wynosi tylko 26 kilometrów. Krąży on wewnątrz tak zwanej przerwy Enckego - przerwy w zewnętrznych obszarze pierścieni Saturna, której szerokość wynosi 325 kilometrów.
Obserwując jedną z najbliższych nam gromad kulistych udało się zaobserwować najdalsze znane obiekty tego typu -informują astronomowie na zjeździe American Astronomical Society, odbywającym się w Seattle.
Indie wystrzeliły w środę w kosmos rakietę PSLV-C7 z czterema satelitami - jedno z urządzeń ma być następnie sprowadzone na ziemię, co ma stanowić pierwszy indyjski krok w kierunku budowy promów kosmicznych, a także lotów załogowych w kosmos.
Na nasze niebo zawitała jasna kometa. Choć warunki do jej obserwacji są trudne, bo znajduje się blisko Słońca, duża jasność obiektu zachęca do prób jego dojrzenia - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Astrofizyk Stephen Hawking oznajmił, że jeszcze w 2007 r. chce odbyć samolotem lot w warunkach zerowej grawitacji. Ma to być przymiarka do lotu w kosmos w 2009 roku - poinformował "Daily Telegraph".
Polski miłośnik astronomii Grzegorz Duszanowicz odkrył trzy supernowe, które wybuchły w odległych galaktykach, poinformował portal Astronomia.pl.
Najnowsze badania wykonane przez międzynarodowy zespół pracujący przy projekcie Cassini potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia - na powierzchni Tytana występuje ciekły metan oraz najprawdopodobniej również etan. Szczegóły odkrycia zawiera najnowsze wydanie czasopisma "Nature".
Błysk gamma, oznaczony symbolem GRB 060614, okazał się jednym z najbardziej nietypowych zjawisk. Okazuje się bowiem, że łączy on w sobie cechy dwóch różnych podtypów błysków - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Europejska sonda COROT wystartowała 27 grudnia. W ramach tej misji naukowcy będą szukać skalistych planet wielkości Ziemi. Przed misją postawiono dwa podstawowe cele: wykrywanie planet wokół innych gwiazd oraz badanie struktury wewnętrznej gwiazd.
Odkrycie zasypanych kraterów uderzeniowych na północnej półkuli Marsa, wskazuje, że obie półkule Czerwonej Planety mają podobny wiek - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Spowodowany przez człowieka wzrost emisji dwutlenku węgla sprawia, że cieńsza staje się zewnętrzna warstwa atmosfery Ziemi. W związku z tym łatwiej jest utrzymać na miejscu stację kosmiczną, ale jednocześnie wydłuża się życie kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi - ogłosili naukowcy.
Europa chce skonstruować gigantyczny teleskop o średnicy 42 metrów. To czterokrotnie więcej niż obecnie działająca na świecie generacja teleskopów o średnicach rzędu 10 metrów. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych instytucji astronomicznych na świecie.
Połączyć siły agencji kosmicznych i zdobyć Księżyc w ciągu 10 lat - taka jest propozycja kilku międzynarodowych organizacji badań i eksploracji kosmosu. Fundacja Bezpieczny Świat (Secure World Foundation) oraz Towarzystwo Planetarne (The Planetary Society) proponują wspólnie, aby w roku 2007 rozpocząć "Międzynarodową Dekadę Księżyca".
Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Mars Global Surveyor pozwalają przypuszczać, że woda w stanie ciekłym występowała na Marsie nie tylko w odległej geologicznie przeszłości, ale również w ciągu ostatnich lat. Odkrycie może oznaczać, że prymitywne formy życia mogą istnieć na Czerwonej Planecie również dzisiaj. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym "Science".