Świat nauki (archiwalne artykuły)

Analiza wyników najnowszych badań archeologicznych metodą tzw. radioaktywnego węgla C14 wskazuje, że przodkowie współczesnego człowieka po dotarciu do Europy rozprzestrzenili się w niej i wyparli człowieka neandertalskiego
znacznie szybciej, niż dotychczas sądzono.
Przegląd zawartości zbiorów lokalnych muzeów, zlecony przez British Museum, doprowadził do odkrycia zapomnianej kolekcji ceramiki sprzed 4000 lat ze starożytnego Egiptu - donosi serwis internetowy BBC News.
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w starożytnym macedońskim mieście Dion u stóp góry Olimp odsłonili mur obronny długości 2600 metrów, którego budowa nawiązywała do zwycięstw Aleksandra Macedońskiego - donosi serwis internetowy IOL.com.
Jak przypuszczają naukowcy, nauczyciele greki w średniowiecznej Nubii zamiast szkolnych tablic posługiwali się czasem ścianami budowli. Dowodem na to są odkryte przez polskich archeologów inskrypcje na ścianach wczesnośredniowiecznego kościoła w Starej Dongoli w Sudanie - powiedział PAP szef tamtejszej misji badawczej dr Stefan Jakobielski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
Władca starożytnego Egiptu faraon
Tutenchamon lubił białe wino - sugerują hiszpańscy archeolodzy po analizie osadów z naczyń znalezionych w grobowcu faraona.
W starożytnej Pelli w północnej Grecji,
miejscu urodzenia Aleksandra Wielkiego (356-323 p.n.e.), odkryto największy antyczny grób podziemny. Ośmiokomorowy grób, bogato zdobiony polichromowanymi płaskorzeźbami, powstał w okresie hellenistycznym między III a II w. p.n.e. Wykonano go niewątpliwie dla rodziny arystokratycznej.
W słynnej Dolinie Królów w Egipcie dokonano w tym tygodniu odkrycia pięciu sarkofagów z zachowanymi w nienaruszonym stanie mumiami. Jest to wydarzenie porównywalne ze słynnym odkryciem przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona.
Papirus Artemidora, uważany za najstarszą mapę, jaka dotrwała do naszych czasów, został po raz pierwszy udostępniony publiczności na wystawie otwartej w środę w Palazzo Bricherasio w Turynie (północne Włochy).
Na terenie Willi Hadriana, wiejskiej rezydencji rzymskiego cesarza w Tivoli pod Rzymem, archeolodzy odkryli monumentalne schody z kolumnadą oraz duży posąg sfinksa - donosi serwis internetowy ANSA.
Archeolodzy odkryli mury obronne pochodzące z czasów dynastii Sasanidów (224-628 n.e.) w pobliżu miasta Qasr-e Shirin w prowincji Kermanszah w zachodnim Iranie - donosi serwis internetowy Tehran Times. Odsłonięte mury mają ok. 40 km długości i otaczają pałac Shirin w odległości 17 km od pałacowych budynków.
Ludzkie szczątki sprzed prawie 4000 lat odkryto na wyspie Rathlin, na północnych krańcach Irlandii. Zespół archeologów bada kości człowieka, który mógł zostać pochowany w epoce brązu - donosi serwis internetowy BBC News.
Czy można dokonać archeologicznego odkrycia bez użycia łopaty? Okazuje się, że jest to możliwe, ale trzeba zastosować metody geofizyczne. Dzięki nim naukowcy uzyskują plany fragmentów miast, których ruiny znajdują się pod ziemią. „Zdarza się, że na powierzchni nie ma prawie żadnych śladów, a pod grubą warstwą piachu ukryta jest egipska świątynia” – mówi mgr Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Pozostałości statku handlowego, używanego
przez starożytnych Egipcjan do rejsów do legendarnej krainy Punt, zostały odkryte na wybrzeżu Morza Czerwonego. Odkrycia dokonał amerykańsko-włoski zespół archeologów badający jaskinie wykute w skale w okolicy Marsa Gawasees, niedaleko kurortu Safaga nad Morzem Czerwonym.
Unikatowy mosiężny cyrkiel datowany na XV wiek znaleźli archeolodzy podczas prac konserwatorskich na dziedzińcu Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To pierwszy taki instrument odnaleziony w Polsce.
Archeolodzy prowadzący prace badawcze w okolicach Forum Romanum dokonali sensacyjnego odkrycia grobowców sprzed 3 tys. lat, które prawdopodobnie przesuwa datę powstania starożytnego Rzymu o kilkaset lat wstecz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności