Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy pracujący w Dolinie Świątyń koło
Agrigento na Sycylii odkryli ślady zabudowań pochodzące z czasów, zanim w ok. 600 r. p.n.e. Grecy wybudowali tam słynne świątynie - donosi serwis internetowy ANSA.
Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Kadyksie uważają, że znaleźli dowody na to, że człowiek neandertalski dotarł do Europy nie tylko przez Środkowy Wschód, ale również pokonując Cieśninę Gibraltarską - podał brytyjski "The Guardian".
W chińskiej prowincji Shanxi natrafiono na ślady nieznanego dotychczas historykom państwa sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy China Daily.
Zmienia się tradycyjna tabela stratygraficzna
wyznaczająca poszczególne okresy w geologicznej przeszłości Ziemi. W nowym podziale dziejów naszej planety, zaproponowanym przez
Międzynarodową Komisję Stratygraficzną (ISC) i zaaprobowanym przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych (IUGS), zniknie m.in. nazwa
czwartorzędu jako młodszego okresu ery kenozoicznej.
Władze czeskiego Przerowa rozpoczęły przygotowania do budowy muzeum łowców mamutów, które ma stanąć w obrębie jednego z najznamienitszych europejskich wykopalisk z wczesnej epoki kamienia. Projekt ma być realizowany wspólnie z miastem Ozimek na Opolszczyźnie, gdzie powstaje park paleontologiczny.
Znajdujące się na Kujawach i Pomorzu "polskie piramidy", czyli grobowce megalityczne z IV tysiąclecia p.n.e, mogły spełniać rolę znaków granicznych, wyznaczających terytoria rodowe lub plemienne - przypuszczają naukowcy.
Około 400 przedmiotów wydobyto ze starożytnego grobowca pochodzącego sprzed ponad 600 lat w
Zhongxiang, w prowincji Hubei w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China.org.
W ruinach budowli Majów w San Bartolo w Gwatemali odkryto najstarsze znane znaki hieroglificznego pisma Majów z okresu 300-200 lat p.n.e. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Iranie w starożytnym mieście Gur, pierwszej stolicy dynastii Sassanidów, archeolodzy odkryli bramę wielkiej budowli - donosi serwis internetowy Mehr News Agency.
Archeolodzy odkryli w Meksyku boisko liczące
2500 lat. Gra w piłkę miała wielkie znaczenie podczas królewskich i religijnych ceremonii starożytnych Majów - donosi meksykański serwis internetowy El Universal.
Ślady działalności rybaków sprzed 7 tys. lat -
warstwę rybich ości, łusek i fragmentów czaszek - odkryli archeolodzy w pobliżu jeziora Bukowo w Dąbkach (gmina Darłowo, woj. zachodniopomorskie). Poznański Oddział Instytutu Archeologii i Etnologii PAN od dwóch lat przy współpracy Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech prowadzi na tym terenie systematyczne badania śladów osadnictwa ludności tzw. kultury Ertebolle.
Pozostałości mezolitycznej osady sprzed około 10 tys. lat odkryli w Krzyżu Wielkopolskim w dolinie Noteci poznańscy archeolodzy.
Naukowcy opracowali nową metodę badawczą, opartą na zestawie danych metrycznych z zakresu morfologii ludzkiej twarzoczaszki. Okazuje się bowiem, że dokładna analiza parametrów części twarzowej czaszki umożliwia ustalenie pokrewieństwa pomiędzy naszymi przodkami, a człowiekiem współczesnym. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W Bośni archeolodzy badają wzgórze, które
najprawdopodobniej jest piramidą, podobną do tych w Ameryce Łacińskiej. Jeżeli dalsze prace potwierdzą przypuszczenia naukowców, odkrycie może stać się sensacją, ponieważ w Europie nie odnaleziono dotychczas żadnych piramid, ani nie natrafiono na starożytną cywilizację, która by je budowała.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności