Ciekawe zachowanie pająka z Madagaskaru udało się sfilmować. Kryje się on w zawieszonych na krzakach muszlach ślimaków, w obawie przed drapieżnikami.
W części kory mózgowej, naukowcy odkryli sieć aktywnych neuronów, które ich zdaniem, zachowują się jak członkowie portali społecznościowych - podaje portal Uniwersytetu Carnegie Mellon w USA.
Jak potwierdziły badania genetyczne, słonie są zróżnicowane silniej, niż sądzono. W Afryce żyją dwa gatunki słoni, a nie, jak wcześniej myślano - jeden.
Przy okazji innych badań, w tropikach odkryto nowy gatunek jemioły - potwierdzają brytyjscy naukowcy.
Wyższe stężenie testosteronu u dominujących samców szympansów powoduje, że są atakowane przez wewnętrzne pasożyty częściej niż pozostali przedstawiciele gatunku- informuje pismo "BioPsychoSocial Medicine".
Najnowsze odkrycia w jednej z australijskich jaskiń dowodzą, że to ludzie 40 tys. lat temu doprowadzili do wyniszczenia dawnej fauny Australii - informują naukowcy na łamach naukowego tygodnika "PNAS".
Nowe bodźce dotykowe stymulują komórki macierzyste w rdzeniu kręgowym dorosłych ssaków do podziałów i różnicowania w neuron - informują naukowcy z Izraela i USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry".
Stronę internetową z kamerą transmitującą obraz z miejsca dokarmiania dzikiej zwierzyny uruchomiło w piątek nadleśnictwo Strzałowo w Puszczy Piskiej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można obserwować mazurską przyrodę - podała dyrekcja lasów w Olsztynie.
Wzrost poziomu dwutlenku węgla i temperatury na przełomie paleocenu i eocenu 56,3 mln lat temu spowodował przyspieszenie ewolucji lasów deszczowych. Wskutek globalnego ocieplenia więcej przybywało nowych roślin niż ich znikało - informuje pismo Nature.
Trwające od prawie 10 lat na Podkarpaciu szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie praktycznie zlikwidowały zagrożenie tą chorobą - poinformował w środę Janusz Ciołek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krośnie.
Jedne z najpiękniejszych ptaków, żurawie, zbierają się do jesiennych odlotów. Od kilku dni nad Warmią i Mazurami słychać ich charakterystyczne nawołania zwane klangorem. Wrócą w lutym.
Pod wpływem masażu zmienia się działanie układu odpornościowego i hormonalnego - informuje serwis "EurekAlert".
Naszemu dziedzictwu kulturalnemu mogą zagrażać mikroorganizmy niszczące archiwa filmowe. Problem mogłyby rozwiązać specjalne czujniki - mówili naukowcy podczas spotkania Society for General Microbiology w Nottingham.
Osoby, którym zależy na dobrej formie i szczupłej sylwetce mają kolejny dobry powód do uprawiania aktywności fizycznej - ćwiczenia nie tylko pomagają spalić kalorie, ale również zwiększają czułość neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości, co prowadzi do zmniejszenia apetytu i ilości spożywanego jedzenia oraz utraty wagi - przekonują naukowcy z Brazylii na łamach pisma "PLos Biology".
Sok z żurawin zapobiega infekcjom dróg moczowych, dzięki temu że uniemożliwia wywołującym je bakteriom przyczepianie się do podłoża - poinformowali naukowcy z USA podczas 240 Narodowego Spotkania Amerykańskiego Związku Chemików (ACS).