50 latarń ulicznych zasilanych energią słoneczną i wiatrową do końca roku będzie zainstalowanych w większości wsi gminy Strzyżów (Podkarpackie). W przyszłym roku 80 podobnych latarń oświetli ulice Strzyżowa - poinformował w czwartek burmistrz Marek Śliwiński.
Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Polskie firmy transportowe wożą powietrze i je zanieczyszczają. 35% procent przejazdów krajowych to tzw. puste przebiegi . Czy internetowe serwisy aukcji transportowych odmienią ten stan rzeczy? Pierwszy w Polsce już powstał.
Ekolog Dominik Dobrowolski, który 1 lipca wyruszył z Gdyni rowerem dookoła Bałtyku, aby zachęcić ludzi do segregacji śmieci, dotarł do Szwecji. Polak twierdzi, że nawet w czystej Skandynawii jest jeszcze w tej dziedzinie wiele do zrobienia.
Jeżeli zostaną wprowadzone niezbędne zmiany legislacyjne oraz nastąpi konieczny rozwój sieci energetycznych, to pierwszych morskich farm wiatrowych możemy się spodziewać w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat - uważają eksperci Frost & Sullivan.
Po fazie ochłodzenia ocieplenie klimatu w Arktyce odbywa się w szybkim tempie. Taki wynik przyniosła rekonstrukcja wahań temperatury w tym regionie Ziemi w minionych 400 latach, której dokonali naukowcy Ośrodka Badań Ekologicznych im. Hermanna von Helmholtza we wschodnioniemieckim mieście Halle oraz Rosyjskiej Akademii Nauk.
Trwają prace nad nową technologią przekształcania dwutlenku węgla (CO2) w polimery, popularnie nazywane plastikami. Prawdopodobnie już za 24 miesiące, na rynek trafią pierwsze opakowania wytworzone z jednego z najbardziej znanych i "nielubianych" gazów na Ziemi - informuje "Chemistry World".
Na dachu Centrum Nauki Kopernik powstanie ogród. Znajdą się w nim ścieżki przypominające wzory rzeźbione w glebie podczas procesów erozyjnych przez wodę i wiatr, fontanna wzorowana na modelu białka błonowego oraz nadwiślańska roślinność. Otwarcie ogrodu - wiosną przyszłego roku.
Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.
Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.
Szacuje się, że w 2009 roku w Polsce sprzedano prawie 16 mln tuszów i tonerów do drukarek. Co stało się z tak ogromną liczbą zużytych pojemników? Większość trafiła na wysypiska.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Im więcej wody pozostanie w lasach - w glebie, mokradłach lub małych zbiornikach wodnych - tym mniejsze będzie ryzyko powodzi - przekonywali w środę uczestnicy spotkania poświęconego małej retencji wodnej na terenach leśnych.
Taiwan Power Co. jedna z największych firm tajwańskiego sektora energetycznego wybuduje elektrownię słoneczną o mocy 5 MW na Morawach. Przedsięwzięcie jest wspierane przez rządy obu państw - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.
Jeśli chodzi o kształtowanie ekosystemu afrykańskiej sawanny, to kojarzone z nią majestatyczne zwierzęta - lwy, słonie czy żyrafy - są tylko płotkami. Prawdziwymi rekinami tego krajobrazu okazują się niepozorne termity - informują ekolodzy w internetowym wydaniu pisma "PLoS Biology".