Świat nauki (archiwalne artykuły)

Obserwacje teleskopu kosmicznego Spitzera dostarczają kolejnych dowodów na bezpośredni związek komet z planetoidami - informują astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Pierwsza generacja gwiazd, która umarła w wybuchach supernowych, gdy Wszechświat miał kilkaset milionów lat, jest odpowiedzialna za powstanie pyłu międzygwiazdowego - informuje najnowszy numer czasopisma "Science".
Supernowa obserwowana w 2004 roku okazała się ponad dwa razy jaśniejsza niż inne obiekty tego typu - informuje najnowszy numer, czasopisma "Nature". Przyczyną wybuchów supernowych typu Ia jest przekroczenie krytycznej masy węglowo-tlenowego białego karła znajdującego się w układzie podwójnym.
Astronomiwie, z pomocą historyków i pedagogów, opracowują dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) nową definicję słowa "planeta", bardziej pasującą do ostatnich odkryć w Układzie Słonecznym. Mamy ją poznać we wrześniu - czytamy w serwisie Space.com.
Europa chce wysłać sondę na powierzchnię Marsa. Misja o nazwie ExoMars poszuka tam śladów życia, byłego lub obecnego - oświadczyli naukowcy w Londynie. Informację zamieścił serwis NewScientist.com.
Wiemy już, że stały stosunek masy księżyców do masy planety obserwowany u gazowych olbrzymów wynika z procesów, które mają miejsce w dysku otaczającym rodzącą się planetę - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak rozchodziłby się dźwięk na powierzchni Marsa. Stworzona przez nich specjalna symulacja komputerowa pokazała, jak brzmiałby ludzki głos i na jaką odległość byłby słyszalny - czytamy w serwisie space.com.
Następcę obecnie wykorzystywanych wahadłowców - statek nazwany Orion, który zabierze przyszłych astronautów na orbitę oraz na Księżyc - zbuduje firma Lockheed Martin - podała oficjalnie NASA.
Sonda New Horizons, zmierzająca w kierunku Plutona, przeszła pierwszy test, przelatując blisko małej planetoidy 2002 JF56 i fotografując ją z różnych odległości - poinformowała NASA. Dużo poważniejszy test nastąpi jednak podczas spotkania z Jowiszem. Projektanci misji planują wykorzystanie wówczas większości instrumentów sondy, takich jak wszystkie kamery, spektrometry, radiometry oraz detektory pyłu i plazmy.
Kierujący się w stronę Florydy huragan Ernesto i konieczność dokładnego zbadania skutków uderzenia pioruna w platformę startową promu kosmicznego Atlantis opóźniają jego start.
Astronomowie, zgromadzeni na międzynarodowej konferencji w Pradze, chcą ostatecznie określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety. Problem ma rozwiązać nowa definicja planety, opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów.
Europejscy astronomowie zapowiadają w 2010-2011 r. początek budowy teleskopu optycznego z głównym zwierciadłem o średnicy około 42 m. Byłby on cztery razy większy od obecnie istniejących.
Dwóch astronautów z krążącej po orbicie międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS) udało się na długi spacer, aby wykonać zadania bardziej odpowiednie dla hydraulika, elektryka i fotografa.
Potężny bolid, obserwowany nad północną Polską, poruszał się prawdopodobnie zbyt szybko, aby dać spadek meteorytu - wynika z analizy, zaprezentowanej na stronach internetowych Polskiej Sieci Bolidowej.
Efektowne zdjęcia nowych plam na Jowiszu
udało się uzyskać przy pomocy teleskopu Gemini - informują strony internetowe Gemini Observatory. Wielka Czerwona Plama to twór w atmosferze Jowisza obserwowany od czasów wynalezienia pierwszego teleskopu. Teraz największa planeta Układu Słonecznego funduje nam spektakl w postaci narodzin nowego obiektu podobnego typu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności