Świat nauki (archiwalne artykuły)

Do 2024 roku Chiny planują wysłać człowieka na Księżyc - podała gazeta "Wen Wei Po" w Hongkongu. Zdaniem dziennika, przygotowania do księżycowej misji mają ruszyć już na początku przyszłego roku, kiedy Chiny planują umieścić na orbicie Księżyca satelitę do obserwacji jego powierzchni.
Kazachstan wystrzelił z kosmodromu Bajkonur swojego pierwszego satelitę. Start rosyjskiej rakiety Proton, która wyniesie go na orbitę, obserwowali prezydenci Rosji i Kazachstanu, Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew. KazSat 1 będzie służył do transmisji radiowych i telewizyjnych w Kazachstanie, trzech innych republikach Azji Środkowej: Uzbekistanie, Kirgistanie i Turkmenistanie, oraz w części Rosji.
Po 10 latach pracy nad projektem, międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się wysłać w kosmos sondę PAMELA. To pierwszy satelita, którego zadaniem będzie badanie antymaterii - czytamy na stronie serwisu Nature.com.
NASA oceniła, że stan osłony termicznej Discovery nie budzi niepokoju i pozwala na powrót wahadłowca na Ziemię. "System osłony termicznej jest w stu procentach gotowy do wejścia" (w atmosferę ziemską) - oznajmiło centrum kosmiczne w Houston w stanie Texas.
Dzięki specjalnej technice, wykorzystanej przez Polaków, satelita Integral może obecnie analizować dane z błysków gamma, które pojawiły się na skraju pola widzenia instrumentu - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".
Przekroczono barierę 100 milionów pikseli (100 MPix) w produkcji matryc CCD - poinformowała DALSA Corporation.
Materia opada na czarne dziury nie tylko pod wpływem pola grawitacyjnego, ale także magnetycznego - wynika z artykułu, opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Dwa nowe księżyce Plutona nazywają się Nyx i Hydra - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Na początku listopada 2005 roku NASA poinformowała, że przy pomocy Teleskopu Hubble'a udało się odkryć dwa nowe księżyce Plutona.
Lipiec to doskonały czas na podziwianie meteorów. Swoją aktywność rozpoczynają Perseidy, Pegazydy, Aquarydy, Capricornidy, a także inne, słabiej poznane, roje meteorów.
Misja NASA, oznaczona STS-121, będzie też ostatnią z dwóch tzw. misji testowych NASA. Pierwsza z nich odbyła się w lipcu 2005 r.
Ich celem jest sprawdzenie stanu wahadłowców i przetestowanie procedur naprawczych oraz efektów modernizacji promów.
Rozerwana przez Drogę Mleczną stara gromada kulista tworzy obecnie na niebie smugę gwiazd długą na 30 tysięcy lat świetlnych - poinformowali astronomowie na zjeździe American Astronomical Society, odbywającym się w Calgary.
We wrześniu w kosmos poleci czwarty kosmiczny turysta, 34-letni japoński biznesmen, Daisuke Enomoto.Na Międzynarodową Stację Kosmiczną japoński turysta poleci z Kazachstanu rosyjskim Sojuzem z kolejną załogą stacji - amerykańskim dowódcą Miguelem Lopez-Alegria i rosyjskim inżynierem Michaiłem Tiurynem.
Statek kosmiczny, który posłuży do wznowienia lotów załogowych na Księżyc, rozpocznie próby eksploatacyjne w 2012 r. a pierwszy lot załogowy odbędzie się w roku 2014 - poinformował w poniedziałek Jeff Hanley z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Międzynarodowy panel ekspertów uznał, że planowana konstrukcja nowego 30-metrowego teleskopu (TMT) może być zrealizowana i że da się w pełni wykorzystać jego możliwości - informuje California Institute of Technology.
Sześć i pół godziny - tyle trwał pobyt w przestrzeni kosmicznej dwóch członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym czasie astronauci dokonali kilku napraw zewnętrznego wyposażenia stacji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności