Orientacja seksualna wpływa na to, jak nasz
mózg reaguje na twarze mężczyzn i kobiet -zaobserwowali naukowcy ze Szwajcarii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".
Naukowcy odkryli bakterie żyjące w symbiozie z odżywiającymi się grzybami i mrówkami - donosi najnowszy numer "Science". Mrówki z gatunku Cyphomyrmex costatus zamieszkują wilgotne lasy
Ameryki Środkowej. Zakładają kolonie w glebie, pod kamieniami lub martwymi drzewami.
Samice gupików, jednych z najpopularniejszych małych rybek akwariowych, też przechodzą menopauzę - czytamy w serwisie internetowym LiveScience.
Wiele gatunków ryb głębinowych w Atlantyku może wyginąć nawet w ciągu następnego pokolenia - wynika z najnowszych badań kanadyjskich naukowców, opublikowanych w najnowszym "Nature".
Naukowcy od lat zastanawiali się, dlaczego jeden z kłów narwali - dużych morskich ssaków, jest dłuższy od innych i ma charakterystyczny, śrubowato żłobkowany wzór. Amerykański badacz twierdzi, że znalazł odpowiedź na to pytanie - według niego, kieł działa jak bardzo czuły sensor.
Oprócz działającego jak radar, czułego na
ultradźwięki słuchu, nietoperze mają też bardzo czułe receptory dotyku na skrzydłach - informuje serwis "EurekAlert". John Zook, neurobiolog z Ohio University, badając lot nietoperzy odkrył, że wrażliwe na dotyk receptory ich skrzydeł pozwalają zachować odpowiedni pułap lotu i chwytać owady w powietrzu.
Tworzenie wspomnień długotrwałych osłabia
muszki i czyni je mniej odpornymi na trudne warunki środowiska - zaobserwowali badacze ze Szwajcarii. Jak tłumaczą autorzy pracy na łamach pisma "Science", formowanie długotrwałych wspomnień wymaga syntezy białek, dlatego jest bardziej energochłonne niż zapamiętywanie na krótszą "metę".
Renifery mają zegar biologiczny, który nie
"tyka" zgodnie z 24-godzinnym cyklem dnia i nocy, jak np. u ludzi - czytamy w ostatnim "Nature". Życie na dalekiej północy sprawia, że latem i zimą nie doświadcza się tam wschodów i zachodów słońca. W lecie jest stale jasno, natomiast zimą panują ciemności.
Noworodki, które mało ważą po urodzeniu,
mają większy pociąg do słonych pokarmów niż te, które rodzą się cięższe - zaobserwowali naukowcy z USA. Najnowsze wyniki wskazują, że pociąg do słonych rzeczy kształtuje się pod wpływem jakichś czynników obecnych w życiu płodowym,
takich, które oddziałują też na masę ciała noworodka - napisali autorzy pracy na łamach pisma "European Journal of Nutrition". Jak podkreślają, nie zaobserwowano podobnej zależności między masą ciała noworodka a preferencjami do słodyczy.
Kawa, dzięki zawartości kofeiny, poprawia
zdolności pamięciowe oraz czas reakcji - zaobserwowali naukowcy z Austrii. O wynikach ich badań informuje serwis internetowy EurekAlert.
Lepsza pamięć wcale nie jest związana z zapamiętywaniem większej liczby szczegółów, ale raczej ze zdolnością do ignorowania nieistotnych informacji - dowodzą naukowcy z USA na łamach tygodnika "Nature". Innymi słowy, osoby zapamiętujące mniej, pamiętają lepiej - tłumaczą badacze.
Wpływ codziennego stresu psychicznego na zdrowy mózg prześledzili po raz pierwszy naukowcy amerykańscy. Badacze liczą, że wyniki ich pracy pomogą lepiej przeciwdziałać negatywnym skutkom, jakie długotrwały stres psychiczny wywiera na
nasze zdrowie.