Polak Jacek Oleksyn znalazł się w grupie badaczy, którzy obalili obowiązującą dotąd w świecie nauki teorię na temat metabolizmu oddechowego roślin. Naukowcy udowodnili, że nie jest on wcale uzależniony od rozmiarów rośliny, lecz od ilości zawartego w niej azotu. Odkrycie opisano w najnowszym numerze "Nature".
W czasie ciąży samicy samce dwóch różnych gatunków małp również przybierają na wadze - zaobserwowali badacze z USA. Chodzi tu o marmozety zwyczajne oraz tamaryny białoczube, małpki wielkości wiewiórki, znane z monogamicznego stylu życia oraz zaangażowania ojców w opiekę nad potomstwem.
Naukowcy z Cambridge potwierdzili jedną z dawnych hipotez naukowych Darwina, który sugerował, że niektóre ślimaki przemieszczają się po świecie "przyczepione" do wędrownych ptaków. Jak dowodzą badacze na łamach "Nature" potwierdza to przypadek ślimaka świdrzyka łamliwego.
Naukowcy odnaleźli w Indonezji najmniejszą z dotychczas odkrytych ryb. Jej dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7,9 milimetrów długości -informuje serwis BBC News. Maleńkie rybki z rodzaju żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze.W "ekstremalnych" warunkach - w zbiornikach zakwaszonej wody na indonezyjskich bagnach - małe rozmiary ryb stają się ich atutem. Środowisko takie jest bardzo ubogie w pożywienie, Paedocypris są zaś w stanie wyżywić się "skubiąc" plankton osiadający na dnie.
Mężczyźni urodzeni w ciężkich, stresujących czasach, np. w okresie wojny czy klęski naturalnej, są ogólnie silniejsi i żyją dłużej, w porównaniu z tymi, którzy przyszli na świat w czasach pokoju i prosperity - wynika w badań amerykańskich. Najnowsza praca opisana na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" potwierdza jednocześnie, że w stresujących warunkach rodzi się mniej chłopców niż zwykle.
Przybrzeżne wody Japonii przeżywają inwazję ogromnych toksycznych meduz, osiągających wagę nawet 200 kilogramów. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć pochodzenia gigantycznych bezkręgowców, najbardziej traci zaś na tym japońskie rybołówstwo.
Niektóre ptaki traktują las jak salę koncertową i starają się, by ich śpiew odbijał się echem od sklepienia - opisuje "New Scientist".
Mała cząsteczka zapisana w tzw. niekodującym DNA wpływa na połączenia między neuronami i w ten sposób może regulować procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".
W warunkach całkowitej ciemności, jakie
panują np. w czasie hibernacji różnych ssaków, aktywuje się enzym odpowiedzialny za spalanie tłuszczu - zaobserwowali badacze z USA.
Białko, bez którego zarodek nie może przetrwać w macicy - zidentyfikowali naukowcy z USA. Jego brak lub mutacje mogą być jedną z przyczyn kobiecej niepłodności - napisali autorzy artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Niedźwiedzie polarne potrafią przepłynąć nawet 100 kilometrów w jeden dzień - odkryli norwescy naukowcy. Przy pomocy satelitarnego nadajnika namierzyli oni niedźwiedzicę, która przebyła wpław dystans ponad 70 kilometrów.
Dzieci mogą płakać już w łonie matki, w siódmym miesiącu ciąży - informują badacze z Nowej Zelandii.
Po przebudzeniu mózg pracuje jak po kilku piwach, a na pewno gorzej niż po nieprzespanej nocy - zaobserwowali badacze amerykańscy.
Kobiety sygnalizują swoją płodność bardzo dyskretnie - za pomocą zmian zapachu potu wydzielanego w ciągu cyklu miesięcznego - zaobserwowali naukowcy z Czech. Informację na ten temat zamieszcza czasopismo naukowe "Ethology".
U pewnego gatunku mrówek jedne osobniki biorą na siebie rolę nauczycielek, inne zaś - uczennic - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature".