Świat nauki (archiwalne artykuły)

Młodzi polscy naukowcy to nasz powód do dumy. Dlaczego? Wibrujące szelki w plecaku, które powiedzą ci o tym, że nie dopiąłeś suwaka; kombinezon dla motocyklistów, który poinformuje bliskich w razie wypadku - elektroniczna odzież hi-tech - to najnowsze osiągnięcie.
Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczny materiał o ujemnym współczynniku załamania światła. Może on się przysłużyć do budowy komputerów optycznych, mikroskopów, dzięki którym będzie można oglądać DNA, a także do urządzeń, które umożliwią optyczną niewidzialność.
Plastik wrażliwy na światło pomoże naprawić uszkodzoną siatkówkę - światłoczułą warstwę na dnie oka - informuje "New Scientist".
Obserwowanie przyrody pomaga informatykom podejmować słuszne decyzje. Wybierając spośród milionów możliwych rozwiązań problemów, kierują się tym, by naśladować zjawiska zachodzące w przyrodzie - mówi prof. Franciszek Seredyński z Instytutu Podstaw Informatyki PAN.
Jak informuje pismo "Nature Methods", za sprawą nowego oprogramowania, zautomatyzowane mikroskopy nie tylko odnajdują komórki o interesujących właściwościach, ale samodzielnie przeprowadzają eksperymenty, rejestrując ich przebieg.
Jak informuje serwis "Discovery News", gatunek sprzed ponad 200 mln lat, który może być praprzodkiem krokodyli, został odkryty w Teksasie.
Rozwój mediów stawia dziś przed badaczami szereg wyzwań związanych z opisem nowych zjawisk. Szczególnie potrzebna wydaje się analiza warunków pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa informacyjnego. Rozważenia wymagają również relacje między społeczeństwem informacyjnym a społeczeństwem obywatelskim w kontekście oddziaływania mediów.
NASA i koncerny lotnicze wiedzą, jak będziemy latać w przyszłości. W wizji pojawiają się latające skrzydła, dwukadłubowce z wyniesioną nad skrzydła kabiną załogi oraz maszyna z taśmowato - trapezowatymi skrzydłami.
Nowy rekord wśród znanych egzoplanet! Naukowcy ogłosili odkrycie planety pozasłonecznej, której temperatura wynosi około 3200 stopni Celsjusza.
W Szwecji 90% operacji histerektomii (usunięcia macicy) wykonywane jest przy użyciu robotów. W Polsce to nowość. Po raz pierwszy, takie zabiegi zaczęto wykonywać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, za pomocą robota da Vinci.
Jak informuje "Nature Methods" - można sterować pracą układu nerwowego i mięśni robaków jedynie za pomocą niedrogich podzespołów z projektora LCD.
Zespół Martyna Poliakoffa - brytyjskiego chemika, z okazji jego urodzin, przygotował niezwykły prezent. Wygrawerowano na jego włosie tablicę Mendelejewa, tym samym tworząc najmniejszą z tablic pierwiastków na świecie.
Jak podaje People`s Daily Online - archeolodzy w środkowo-zachodnich Chinach odkryli starożytne cmentarzysko, zawierające aż 17 grobowców z czasów trzech różnych dynastii.
Badacze z USA mają nadzieję, że ich nowe odkrycie - cząsteczki, które mają część głównych cech czerwonych krwinek - otworzy drogę do opracowania syntetycznej krwi. Dzięki takiej krwi będzie można skutecznie leczyć wiele chorób.
W części kory mózgowej, naukowcy odkryli sieć aktywnych neuronów, które ich zdaniem, zachowują się jak członkowie portali społecznościowych - podaje portal Uniwersytetu Carnegie Mellon w USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności