Świat nauki (archiwalne artykuły)

Małe jest wielkie? Tak! Maleńki robot pływający w wodzie, może stać się wielkim osiągnięciem na drodze ku urządzeniom, które naprawią ludzki organizm od środka - podaje "New Scientist".
Centrum Nauki Kopernik będzie miało konkurencję na Śląsku. W ciągu kilku lat ma powstać Centrum Nauki Skłodowska-Curie w Katowicach.
Jak informuje "SpaceWeather" - astronomowie zaobserwowali najsilniejszy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu. W ciągu najbliższych godzin materia z eksplozji dotrze do Ziemi i spowoduje, że zorze polarne będą bardziej intensywne, a nawet widoczne z terenu naszego kraju.
Proces zasypiania nie jest gwałtowny, lecz rozłożony w czasie, i choć nam samym ciężko jest uchwycić moment, w którym przechodzimy w stan snu, często zdarza się, że jesteśmy świadkami dziwnych zjawisk, subiektywnych doznań rozgrywających się na granicy snu i jawy.
Pewien naukowiec z Perth w Australii odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej, siedząc przy swoim komputerze. Korzystał jedynie z dostępnych w internecie zdjęć satelitarnych. Próbuje przekonać innych badaczy, że komputer, to wystarczające narzędzie do pracy.
Wirtualne laboratorium kolejowe, stworzone przez hiszpańskich naukowców, ma zapobiegać i likwidować zjawisko wibracji na liniach kolejowych, tramwajowych i w metrze.
Inżynierowie z Gliwic skonstruowali niezwykły pojazd - bezzałogowy samolot obserwacyjny FlyEye, który posiada unikatowe właściwości startu i lądowania. Obecnie jest już wykorzystywany przez polskie wojsko.
Ciekawe zachowanie pająka z Madagaskaru udało się sfilmować. Kryje się on w zawieszonych na krzakach muszlach ślimaków, w obawie przed drapieżnikami.
To pierwsza taka publiczna deklaracja polskich naukowców. Wykładowcy z Politechniki Warszawskiej sprawdzą i uzupełnią hasła internetowej encyklopedii w zakresie technologii informacyjnej.
Ptaki, które zamieszkują skażone tereny w okolicach czarnobylskiej elektrowni, mają o 5% mniejsze mózgi niż ptaki, które mieszkają w innych rejonach - informuje "PLoS One".
Naukowcy odkryli, że film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika może pokrywać szyby okienne, elewacje budynków ze szkła, tworząc bardzo wydajne ogniwa słoneczne.
Aleksander Doba, jako czwarty człowiek na świecie przepłynął Atlantyk. Jego kajak zbudowano w szczecińskiej stoczni jachtowej - to bardzo wyrafinowana konstrukcja, która powstała przy użyciu kosmicznych technologii.
Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, kosmiczny teleskop Keplera dostrzegł ponad 1200 potencjalnych nowych planet. Pięć z nich jest bardzo podobnych do Ziemi.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie, które pomoże skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci. A oprócz tego, zapewni im dobrą zabawę. Mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka.
Rosnąca liczba wypadków narciarzy na stokach to nie lada wyzwanie dla naukowców. Najnowszym pomysłem, jak poprawić bezpieczeństwo fanów sportów zimowych, mogą pochwalić się Włosi. Ich zdaniem dobre rozwiązanie to poduszka powietrzna zamontowana na kombinezonie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności