Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sara Alotaibi, studentka technologii internetowych, w ramach swojej pracy magisterskiej stworzyła nowy serwis, pozwalający internautom na korzystanie z wielu kont internetowych przy użyciu odcisku palca zamiast hasła. Serwis nazywa się FingerID.
Naukowcy, dzięki znakom szczególnym, potwierdzili autentyczność głowy króla Francji Henryka IV Burbona, odnalezionej dwa lata temu w domu francuskiego emeryta. Zaginioną przez wieki zmumifikowaną głowę władcy pokazano w czwartek w Paryżu.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy niekoniecznie są tacy sami. Mówi o tym nowe prawo statystyczne.
Jak informuje "New Scientist", naukowcom udało się zarejestrować ruchy żywej komórki w trzech wymiarach. A to wszystko dzięki żelowi z zawieszonymi w nim miniaturowymi, świecącymi znacznikami.
Podczas prac konserwatorskich w klasztorze sióstr bernardynek w Krakowie odkryto barokowe polichromie z połowy XVIII w. z sentencjami świętych i cytatami z Biblii.
Wrocławscy i łódzcy naukowcy opracowali biopreparat do pozbywania się odorów. Ich odkrycie spotkało się z dużym zainteresowaniem na Targach Wynalazczości w Seulu. Zdobywając złoty medal, pokonali 80 konkurentów w kategorii "Agriculture".
Wyższe stężenie testosteronu u dominujących samców szympansów powoduje, że są atakowane przez wewnętrzne pasożyty częściej niż pozostali przedstawiciele gatunku- informuje pismo "BioPsychoSocial Medicine".
Polsko-ukraiński zespół archeologów, prowadzący badania w ruinach miasta Tyritake na Ukrainie, odkrył ogromną beczkę, zawierającą najprawdopodobniej resztki starożytnego wina.
Naukowcy z Kanady twierdzą, że żywotność świątecznej choinki można przedłużyć dwukrotnie. A wszystko dzięki temu, że odkryli mechanizm odpowiedzialny za opadanie igieł.
Geminidy - pierwsze meteory z jednego z najaktywniejszych rojów meteorów - już dziś i przez kilka najbliższych nocy będą widoczne na naszym niebie.
W odpowiedzi na zmieniający się klimat, w obawie przed prognozowanym nasileniem tornad - japońscy naukowcy stworzyli symulator tornada. Sprawdzi ono wytrzymałość budynków na ekstremalne warunki atmosferyczne, które występują tam dość często. Ostatnie, rekordowo gorące lato doprowadziło do 170 zgonów spowodowanych udarem słonecznym. Wysokie temperatury zwiastują zwiększoną liczbę silnych tornad, które mogą przejść niebawem przez kraj.
Astronomowie odkryli, że małe, słabe gwiazdy, znane jak czerwone karły, są liczniejsze niż do tej pory sądzono. Na tyle liczne, że całkowita liczba gwiazd we wszechświecie może być nawet trzy razy większa od dotychczasowych szacunków.
Modelowe eksperymenty, odkrywające tajemnicę diamentów, choć nie działy się "na prawdę", umożliwią stworzenie nowoczesnych materiałów polerskich, dzięki którym w prostszy sposób będzie można wygładzać syntetyczne polikrystaliczne diamenty. Technologia ta jest kluczowa dla nowoczesnej elektroniki - informuje "Nature Materials".
Najnowsze odkrycia w jednej z australijskich jaskiń dowodzą, że to ludzie 40 tys. lat temu doprowadzili do wyniszczenia dawnej fauny Australii - informują naukowcy na łamach naukowego tygodnika "PNAS".
Wprowadzenie opłat za foliowe torby na zakupy w Chinach sprawiło, że ich zużycie zmniejszyło się w tym kraju o połowę - wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu, o której informuje serwis Science Daily.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności