Ręczny radar, stosowany przez policjantów do kontroli prędkości może po niewielkich modyfikacjach wykrywać elementy ładunków wybuchowych u zamachowców - samobójców - informuje "New Scientist".
Atomowy autobus zainaugurował w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim swoją podróż po Polsce. W ciągu dwóch tygodni to mobilne laboratorium odwiedzi 12 ośrodków akademickich propagując wiedzę o energetyce jądrowej.
Obserwacje Disneylandu okiem naukowca nasuwają wniosek, że ludzka kreatywność ewoluowała nie w reakcji na dobór płciowy, lecz jako narzędzie pomagające nawiązywać więzi między rodzicami a dziećmi. Pomaga też przekazywać tradycje oraz płynącą z kultury wiedzę - informuje "International Journal of Tourism Anthropology".
Przedstawiciele 13 krajów, w których na wolności żyją jeszcze tygrysy, podpisali we wtorek w Petersburgu deklarację w sprawie ochrony tych wielkich kotów, zagrożonych wyginięciem.
Nowe bodźce dotykowe stymulują komórki macierzyste w rdzeniu kręgowym dorosłych ssaków do podziałów i różnicowania w neuron - informują naukowcy z Izraela i USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry".
Laserowa kamera może robić nawet zdjęcia obiektów umieszczonych za rogiem - informuje serwis "BBC News/Technology".
Stronę internetową z kamerą transmitującą obraz z miejsca dokarmiania dzikiej zwierzyny uruchomiło w piątek nadleśnictwo Strzałowo w Puszczy Piskiej. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można obserwować mazurską przyrodę - podała dyrekcja lasów w Olsztynie.
Naukowcy z uniwersytetu w Reading badają związek między obrazem mózgu a zdolnościami przydatnymi na wysokich stanowiskach - informuje serwis "BBC News/Business".
Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.
Wzrost poziomu dwutlenku węgla i temperatury na przełomie paleocenu i eocenu 56,3 mln lat temu spowodował przyspieszenie ewolucji lasów deszczowych. Wskutek globalnego ocieplenia więcej przybywało nowych roślin niż ich znikało - informuje pismo Nature.
Po rozbudowie i modernizacji 12 listopada uruchomiono Rezerwat Archeologiczny w Gieczu (Wielkopolskie). Miejsce to zostało przystosowane do nowoczesnej nauki najdawniejszej historii.
Znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed ok. 360 mln lat, która zachowała się wraz z mięśniami. Znalezisko pochodzi z terenu Oklahomy i wnosi nową wiedzę nt. ewolucji skorupiaków - informuje strona Kent State University.
Wirtualny alkomat - internetowy test na trzeźwość - oferuje firma webroot jako "wtyczkę" do popularnych przeglądarek. Chodzi o to, by nie kompromitować się w sieci po pijanemu.
Cienkie jak papier zwijane w rulon wyświetlacze albo szyba samochodowa, która w razie potrzeby staje się ekranem - to możliwe - przekonują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, pracujący nad układami elektronicznymi z tworzyw sztucznych.
Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".