Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ponad połowa galaktyk obserwowanych w pobliskim Wszechświecie ma za sobą zderzenia z innymi galaktykami - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Chińska misja wysłania sondy orbitującej Księżyc wkroczyła w nowy etap - oświadczyły w czwartek chińskie władze. Nowy bezzałogowy orbiter i rakieta startowa są już w fazie produkcji i testów.
W środę 4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN
w Warszawie.
Amerykańscy astronomowie zarejestrowali,
jak na Księżycu tworzy się kolejny krater - czytamy w serwisie space.com. Spowodował go mały meteoryt, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu na obszarze Mare Imbrium (Morza Deszczów).
Japońscy astronauci być może będą eksplorować kosmos w kombinezonach kosmicznych "rodzimej produkcji" - oświadczyła w środę Japońska Agencja Kosmiczna JAXA. Obecnie swoje kombinezony produkują jedynie USA oraz Rosja. JAXA rozważa skonstruowanie własnego, bardziej "nowoczesnego" kombinezonu, który będzie mogła wykorzystać w przyszłych misjach
załogowych w kosmos, planowanych przez Japończyków.
Na Marsie było kiedyś znacznie mniej wody
niż uważano dotychczas - wynika z badań amerykańskich naukowców, opublikowanych w ostatnim "Nature". Osady i minerały, na które natknął się i zbadał marsjański łazik Opportunity, zostały zinterpretowane przez wielu naukowców jako dowody na istnienie dużej ilości wody w przeszłości geologicznej Marsa oraz - być może - życia.
Atrakcją grudniowego nieba będzie coraz
lepiej widoczny Saturn, zbliżający się do tzw. opozycji . Nie powinniśmy też narzekać na brak meteorów, bowiem w grudniu mamy do czynienia z dwoma dużymi rojami: Geminidami i Ursydami.Przez pierwsze trzy tygodnie grudnia Słońce nadal chowa się coraz bardziej pod równik, by 21 grudnia o godzinie 19:35 osiągnąć swój
najniższy punkt. Tym samym wstępuje ono w znak Koziorożca i rozpoczyna się astronomiczna zima.

Na Wenus mogą istnieć jakieś formy życia
przystosowane do ekstremalnych warunków. O nowych hipotezach dotyczących wenusjańskiego życia mówi prof. Ewa Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, koordynator Polskiego Centrum Astrobiologii CASA*.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności