Kolejne zdjęcia Hyperiona, jednego z księżyców Saturna, wykonane przez sondę Cassini, zostały właśnie udostępnione przez NASA.
Analiza próbek z powierzchni komety Tempel 1, pobranych przez sondę kosmiczną Deep Impact, wykazała znaczną zawartość lodu - poinformowało "Science".
Nowo odkryty obiekt z krańców Układu Słonecznego ma średnicę 3000 kilometrów, co czyni go aż 700 kilometrów większym od Plutona - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Lecąca do Plutona sonda New Horizons dwukrotnie odpaliła silniki korekcyjne, aby lekko skorygować swój kurs - informuje NASA.
Odkryto dwie kolejne gwiazdy, które poruszają się z prędkościami większymi od prędkości ucieczki z naszej Galaktyki - informują astronomowie na łamach czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Odkryta przy współudziale astronomów z Polski planeta OGLE-2005-BLG-390Lb ma własności wyjątkowe pośród ponad 170 znanych planet pozasłonecznych - informuje najnowszy numer "Nature". Planeta ma około 5.5 masy Ziemi, zbudowana zaś jest ze skał i lodu. Odkrycie planety to wynik współpracy międzynarodowego projektu PLANET oraz działającvego od 15 lat polskiego projektu OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).
NASA poinformowała, że z powodów finansowych i technicznych odwołała zaplanowany na czerwiec 2006 roku start swojej sondy Dawn. Miała ona zbadać dwie największe asteroidy Układu Słonecznego - Ceres i Vestę - podał serwis Space.com.
Badacze Czerwonej Planety twierdzą, że lodowce w podzwrotnikowych regionach Marsa powstały w wyniku opadów śniegu - poinformował amerykański tygodnik "Science".
Naukowcy pracujący w NASA Johnson Space Center ostrzegają, że nad naszymi głowami krąży coraz więcej kosmicznych śmieci. Odpady, które wskutek działalności człowieka pojawiły się w kosmosie, mogą w przyszłości zagrozić powodzeniu misji naukowych oraz komercyjnych lotów w kosmos - twierdzą badacze na łamach ostatniego "Science".
Z Przylądka Canaveral na Florydzie w czwartek o godzinie 20:00 naszego czasu wystartowała sonda New Horizons, która poleci w kierunku Plutona, dziewiątej planety Układu Słonecznego.
Dowody na istnienie komet krążących wokół wygasłej gwiazdy przynoszą obserwacje, wykonane podczerwonym Teleskopem Kosmicznym Spitzera - poinformowali astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomiczmego.
Po raz pierwszy udało się zaobserwować wszystkie trzy składniki Gwiazdy Polarnej - informują astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jednym z najczęściej popełnianych powszechnie błędów
astronomicznych jest uznawanie Gwiazdy Polarnej za najjaśniejszą gwiazdę nieba.
Astronauci NASA uczą się prowadzenia
medycznych badań obrazowych USG. Pozwoli to lepiej radzić sobie z nagłymi problemami medycznymi w kosmosie. W porównaniu z innymi aparatami do badania wnętrza ludzkiego ciała - aparatami rentgenowskimi, tomografem komputerowym czy zwłaszcza rezonansem magnetycznym - USG (ultrasonograf) jest urządzeniem wyjątkowo lekkim i małym, zwykle też mniej kosztownym. Poza tym nie emituje szkodliwego promieniowania.
Piękne zdjęcie Tethys na tle tarczy Saturna
przesłała sonda Cassini - poinfomowała NASA. Tethys to naturalny księżyc Saturna, odkryty przez Giovanniego Cassiniego 21 marca 1684 roku. Jest to dość duże ciało o średnicy 1060 kilometrów, poruszające się po prawie kołowej orbicie w średniej odległości 294.6 tysięcy kilometrów od Saturna. Pełen obieg wokół Saturna zajmuje Tethys tylko 1.888 dnia.
Automatyczny teleskop ASAS, zaprojektowany i zbudowany przez dr. hab. Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, odkrył swoją drugą kometę - informuje Cyrkularz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.