Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie do testów, które rozpoznaje i określa rodzaj guzów nowotworowych płuc, po ich metabolitach, wydzielających się wraz z oddechem pacjenta. Urządzenie przeszło już pomyślnie badania kliniczne.
Robot stworzony z DNA może dostarczyć ładunek lekarstwa do konkretnych komórek organizmu. "Robot" ten wykonany jest techniką "DNA origami".
„Czarodziejski płaszcz” zmieniający kolor to gratka dla miłośników mody. Brytyjscy naukowcy opracowali polimer zmieniający barwę po zgięciu i zmianie kąta obserwacji.
Niemieccy naukowcy twierdzą, że kolce morskich jeżowców mogą stanowić wzór dla konstrukcji z betonu. Dzięki temu mają szansę powstać trwałe autostrady i nadające się do użytku stadiony.
Amerykańscy naukowcy skonstruowali białe diody LED świecące dziesięciokrotnie silniej niż obecne. Diody LED są droższe, ale bardzo silne i zużywające mniej energii niż dotychczasowe
Portugalscy uczeni opracowali samoczyszczące się okulary. Wynalazek stworzono z myślą o motocyklistach, narciarzach oraz osobach uprawiających sporty ekstremalne.
Magazyn Information Sciences poinformował, że uczeni z Tajwanu opracowali nowy mechanizm zabezpieczenia danych za pomocą zapisu EKG użytkownika. Zapis ten jest unikalny i skrót z niego może zabezpieczyć poufne dane na dysku twardym.
Brytyjscy naukowcy opracowali nową technologię zapisu na dyskach twardych. Zastępuje ona głowicę magnetyczną – laserem impulsowym o impulsie trwającym miliardowe części sekundy.
Amerykańscy naukowcy opracowali nową technologię umożliwiającą bezkolizyjną współpracę procesora centralnego i procesora graficznego w komputerach stacjonarnych, netbookach a nawet tabletach. Umożliwi ona zwiększenie wydajności procesora centralnego o ponad 20 proc.
Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz politechniki w Walencji opracowali materiał, zaliczany do glinokrzemianów, który przekształca benzynę w olej napędowy.
Inżynierowie z USA opracowali skuter, wyposażony w zaawansowane ogniwa litowo-jonowe, na których może przejechać 129 km w jednym cyklu ładowania-rozładowania. Ma on wysokość 1 m i wielkość dużej walizki.
Amerykańcy naukowcy opracowali pocisk, który trafia tam, gdzie wskaże mu wiązka lasera - nawet, gdy nie posyła go strzelec wyborowy.
Z myślą o osobach zmotoryzowanych, brytyjscy naukowcy stworzyli system informujący w czasie rzeczywistym kierowców o wolnych miejscach parkingowych. Urządzenie jest oparte na czujnikach bezprzewodowych i nie wymaga specjalnej infrastruktury technicznej.
Magazyn „Technology Review” poinformował, że Naukowcy z USA opracowali inwertor dla elektrowni słonecznych umożliwiający konwersję prądu stałego ogniw na zmienny dla sieci przesyłowej.
Szwajcarscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie układ scalony oparty na molibdenicie. Minerał ten może zostać użyty w układach scalonych o dużym stopniu integracji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności