Świat nauki (archiwalne artykuły)

Na terenie rezerwatu przyrody "Świdwie" (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat - poinformowała w piątek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zapowiada, że pod koniec roku w jednym z powiatów ziemskich wielkopolski zostanie przetestowany prototyp e-recepty - poinformował w czwartek PAP dyrektor CSIOZ Leszek Sikorski.
Sok z żurawin zapobiega infekcjom dróg moczowych, dzięki temu że uniemożliwia wywołującym je bakteriom przyczepianie się do podłoża - poinformowali naukowcy z USA podczas 240 Narodowego Spotkania Amerykańskiego Związku Chemików (ACS).
Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Polskie firmy transportowe wożą powietrze i je zanieczyszczają. 35% procent przejazdów krajowych to tzw. puste przebiegi . Czy internetowe serwisy aukcji transportowych odmienią ten stan rzeczy? Pierwszy w Polsce już powstał.
Księżyc, naturalny satelita Ziemi, skurczył się w ciągu ostatnich 800 milionów lat. To zaskakujące odkrycie ogłosili w czwartek w Waszyngtonie naukowcy z NASA.
Brytyjska firma Atlantis Resources Corporation zbudowała największą na świecie energetyczną turbinę wykorzystującą energię pływów morskich. Będzie ona częścią brytyjskiej "podmorskiej farmy pływowej" zainstalowanej na Orknejach w Szkocji. Jednak nurkowie i ekolodzy uznają tę technologię za "groźną dla środowiska i ludzi" - poinformowały portale technologiczne.
Astronomowie znaleźli gwiazdę, która stanowi wyzwanie dla obecnych teorii na temat ewolucji masywnych gwiazd i powstawania czarnych dziur. Mimo swojej dużej początkowej masy gwiazda stała się magnetarem, a według teorii powinna być czarną dziurą.
Lasery rubinowe mogą regulować rytm serca. Badacze z Case Western Reserve University w Ohio pracują też nad rozrusznikiem serca opartym na laserze tego typu - informuje Science.
Choć słoniom niestraszne są wybuchy dynamitu, to jednak zwierzęta te wyraźnie zmieniają swoje zachowanie, kiedy mogą dzięki temu uniknąć spotkania z ludźmi. O wynikach badań słoni, które żyją w rejonie wydobycia ropy w Afryce Środkowej, informuje serwis "New Scientist".
Rzepak GMO rośnie w stanie dzikim w USA. Nie tylko uwolnił się spod jakiejkolwiek kontroli, ale i krzyżuje się między sobą, tworząc odmiany nieznane w naturze - alarmuja naukowcy w ostatniej edycji miesięcznika Nature.
Kobiety, które cierpią z powodu silnych bólów miesiączkowych mogą mieć zmiany strukturalne w obszarach mózgu związanych m.in. z odbiorem bodźców bólowych oraz emocjonalną reakcją na nie - wynika z badań, o których informuje pismo "Pain".
Zróżnicowane cechy fizyczne psów zakodowane są w niewielkiej liczbie obszarów w psim genomie - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science - Biology".
Brytyjski tygodnik "New Scientist" pisze, że nauka światowa stworzyła sztuczny intelekt, który analogicznie do organizmów biologicznych jest zdolny do samodzielnej ewolucji.
Ekolog Dominik Dobrowolski, który 1 lipca wyruszył z Gdyni rowerem dookoła Bałtyku, aby zachęcić ludzi do segregacji śmieci, dotarł do Szwecji. Polak twierdzi, że nawet w czystej Skandynawii jest jeszcze w tej dziedzinie wiele do zrobienia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności