Na naszym niebie widać już kometę okresową 103P/Hartley, która w październiku może być widoczna gołym okiem - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics".
Naukowcy zbadają i skatalogują materiały dotyczące jednego ze średniowiecznych gatunków muzycznych. Jednym z efektów tej pracy będzie studyjne nagranie utworów, których nie wykonywano od połowy XIII w. - poinformował brytyjski University of Southampton.
Poprzez rozbicie próbki stopu aluminium między dwoma kowadłami z dwóch różnych metali można otrzymać aluminium lekkie, ale o twardości stali. Wynalazek ten może przynieść nową generację stopów i metali użytecznych w konstrukcji samolotów, samochodów czy nawet kamizelek kuloodpornych czy opancerzenia dla żołnierzy na polu walki - poinformował magazyn Science.
Naukowcy stworzyli nowy materiał, który może być rozpylany bezpośrednio na ciele i po chwili stanowi gotową, świeżą odzież - informuje "New Scientist".
Dzięki zsekwencjonowaniu genomu kakaowca łatwiej będzie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na czekoladę- informuje serwis "EurekAlert".
Inżynierowie chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), używając nanorurek węglowych, odkryli sposób koncentracji energii słonecznej 100 - krotnie przewyższający standardowe ogniwa fotowoltaiczne. Nanoruki mogą działać jak anteny i skupiać energię słoneczną, potencjalnie umożliwiając wytwarzanie mniejszych i wydajniejszych urządzeń zasilanych energią ze Słońca - informuje portal EurekaAlert.
W najbliższy weekend wypada Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca - informują strony internetowe amerykańskiego czasopisma "Sky and Telescope".
Ta często występująca wada wzroku najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Wynika ona ze zbyt dużych rozmiarów gałki ocznej co powoduje, że obraz skupiany jest przed siatkówką. W niektórych przypadkach stan wzroku pogarsza się bardzo szybko, czasami nawet prowadząc do ślepoty - informuje Daily Mail.
We wrześniu w opozycji znajduje się największa planeta Układu Słonecznego, co stwarza bardzo dobre warunki do jej obserwacji - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Pod wpływem masażu zmienia się działanie układu odpornościowego i hormonalnego - informuje serwis "EurekAlert".
Naszemu dziedzictwu kulturalnemu mogą zagrażać mikroorganizmy niszczące archiwa filmowe. Problem mogłyby rozwiązać specjalne czujniki - mówili naukowcy podczas spotkania Society for General Microbiology w Nottingham.
Osoby, którym zależy na dobrej formie i szczupłej sylwetce mają kolejny dobry powód do uprawiania aktywności fizycznej - ćwiczenia nie tylko pomagają spalić kalorie, ale również zwiększają czułość neuronów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości, co prowadzi do zmniejszenia apetytu i ilości spożywanego jedzenia oraz utraty wagi - przekonują naukowcy z Brazylii na łamach pisma "PLos Biology".
Przez trzy lata grupa gimnazjalistów - ochotników będzie, co roku zdawać przez internet egzamin z matematyki w ramach Ogólnopolskiej Akcji Diagnozy Matematycznej. Chodzi o ocenę poziomu i skuteczności nauczania. Chętne szkoły mogą się zgłaszać do 17 września.
Wrzesień to doskonały czas do podziwiania Jowisza, który znajduje się właśnie w opozycji - informują astronomowie.