Świat nauki (archiwalne artykuły)

W trakcie remontu zabytkowych piwnic na warszawskiej Starówce odkryto kilkusetletni skarb. Znalezisko składa się z drobnych przedmiotów, najstarszy pochodzi z 1663 r., a najmłodszy z 1702 r. - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.
Na dachu Centrum Nauki Kopernik powstanie ogród. Znajdą się w nim ścieżki przypominające wzory rzeźbione w glebie podczas procesów erozyjnych przez wodę i wiatr, fontanna wzorowana na modelu białka błonowego oraz nadwiślańska roślinność. Otwarcie ogrodu - wiosną przyszłego roku.
Nowy rodzaj włókien można wykorzystać między innymi do produkcji tkanin odbierających i wytwarzających dźwięki - informuje pismo "Nature Materials".
Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych opracowała specjalną automatyczna paralotnię z systemem GPS. Służy ona do dostarczania żołnierzom w polu leków i krwi - poinformowały portale technologiczne i militarne.
Pelargonie i osiki lepiej się rozwijają, jeśli umieści się je w środowisku wygaszającym fale radiowe. Studium o takich wnioskach, stanowiące efekt 20 letniej pracy botanika-amatora, opublikowało prestiżowe pismo International Journal of Forestry Research - poinformował portal Daily Tech.
Przygotowanie optymalnego modelu transferu i komercjalizacji innowacji do gospodarki - to zadanie, które postawiła przed sobą Sylwia Badowska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Młoda badaczka diagnozuje stan wdrożeń innowacyjnych produktów w firmach i definiuje zakres współpracy firm z instytucjami naukowo-badawczymi z regionu pomorskiego.
Zespół kanadyjskich archeologów odkrył na stanowisku w Syrii pozostałości starożytnego budynku i gliniane dzbany z czasów epoki brązu, z okresu 1550-1250 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Global Arab Network.
Samolot napędzany energią słoneczną Solar Impulse wystartował w środę rano z bazy w Szwajcarii w eksperymentalny lot, który ma potrwać 25 godzin.
Warty 2,5 mln zł samochód do ratownictwa chemicznego odebrała oficjalnie we wtorek wielkopolska straż pożarna. Pojazd już zdążył sprawdzić się w akcji.
Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i wdrożył innowacje, które mogą przyspieszyć od 100 do 1000-krotnie infrastrukturę internetową - poinformował portal MIT, Technology Review.
Eksperymentalna elektrownia złożona z systemu podwodnych turbin, powstanie w centrum Paryża - poinformował portal technologiczny Daily Tech.
Ormiańscy archeolodzy wznowili prace wykopaliskowe w ruinach starożytnej stolicy królestwa Armenii z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Panorama Armenia.
IceCube to opracowany w University of Wisconsin wykrywacz neutrin, który będzie sięgał od 1,4 do 2,5 km pod powierzchnię antarktycznego lodu.
Naukowcy dawno już konstruowali roboty, które potrafią pełzać, latać bądź pływać. Tym razem Daniela Goldmana i Ryana Maladena z Georgia Institute of Technology w Atlancie zainspirowała pustynna jaszczurka, często hodowana w domowych terrariach - scynk aptekarski (Scincus scincus). Gad ten zamieszkuje pustynne regiony północnej Afryki i potrafi się błyskawicznie zakopać w piasku, a nawet w nim "pływać". Nazwa "aptekarski" pochodzi z czasów, gdy wysuszone i sproszkowane ciało oraz odchody jaszczurki służyły do wyrobu leków, w tym środków wzmacniających potencję.
Polska odpowiada za wpuszczanie do Bałtyku ponad 30 proc. fosforu i ok. 24 proc. azotu ze wszystkich zanieczyszczeń, które trafiają do morza. To najwięcej z krajów leżących nad Bałtykiem - podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności