Uczeni z University of Hannover przeprowadzili niezwykły eksperyment, który ma pomóc w stworzeniu teorii opisującej wszechświat. Świat w skali atomowej jest opisywany przez mechanikę kwantową, z tak niezwykłymi pojęciami jak nielokalność obiektów, splątanie cząstek, zasada nieoznaczoności. Świat w skali makro opisuje teoria względności Einsteina, opierająca się na zjawisku zakrzywienia czasoprzestrzeni, które jest źródłem grawitacji.
We wnętrzach żywych komórek, gdzie lepkość środowiska nawet milion razy przewyższa lepkość wody, białka powinny się poruszać niczym mucha w smole. Robią to jednak niewiele wolniej niż w wodzie. Szukając wyjaśnienia tej zagadki, naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) odkryli nową zasadę fizyczną.
Kanadyjscy paleontolodzy odkryli wielkie cmentarzysko dinozaurów w prowincji Alberta, 50 kilometrów na północ od miejscowości Medicine Hat. Znalezisko pozwoliło ustalić naukowcom, że stada dinozaurów mogły liczyć po kilkaset lub nawet kilka tysięcy osobników.
Dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda LED, to dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Jest ona zaliczana do czwartej, najnowocześniejszej stosowanej już w życiu codziennym, generacji źródeł światła - po płomieniu, lampach żarowych i lampach wyładowczych.
Naukowcy wytworzyli pierwszy na świecie panel dotykowy o imponującej przekątnej 30 cali, którego najważniejszą częścią jest atomowej grubości warstwa węgla, czyli grafen. Nowy panel dotykowy w masowej produkcji powinien być zdecydowanie tańszy, od dziś oferowanych odpowiedników, donosi "Nature Nanotechnology".
Nie tylko ptaki i roślinożerne ssaki, ale również drapieżniki zjadają owoce i na dużą skalę pomagają rozsiewać nasiona roślin. O wynikach badania lisów i łasic, które nie gardzą jarzębiną, informuje pismo "Acta Oecologica".
Technik szwedzkiego radia złamał kod dźwiękowy wuwuzeli co pozwoli na skuteczne filtrowanie dźwięku i wyłączenie go z transmisji radiowych i telewizyjnych.
Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).
W amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opracowano prototyp nowego, dokładniejszego systemu prognozowania tsunami.
Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.
Szacuje się, że w 2009 roku w Polsce sprzedano prawie 16 mln tuszów i tonerów do drukarek. Co stało się z tak ogromną liczbą zużytych pojemników? Większość trafiła na wysypiska.
Według "New York Timesa" geolodzy amerykańscy i przedstawiciele Pentagonu odkryli w Afganistanie ogromne złoża surowców mineralnych, m.in. żelaza, miedzi, złota i litu, które mogą uczynić ten kraj jednym z najbardziej dochodowych ośrodków przemysłu wydobywczego.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Mobilnego robota przypominającego rybę budują trzej inżynierowie - absolwenci Politechniki Krakowskiej. "CyberRybę" zaprezentowali w piątek w Poznaniu podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska.
Polimerowa wersja wytwarzanych przez organizm białek odpornościowych działa podobnie do oryginału - informuje "Journal of the American Chemical Society".