Świat nauki (archiwalne artykuły)

Badania DNA neandertalczyków nie dostarczają żadnych dowodów na to, żeby mieli oni krzyżować się z ludźmi - poinformowali naukowcy podczas spotkania American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Chicago. Ich wnioski oparte są na zsekwencjonowaniu genomu neandertalczyka.
Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".
Najsłynniejsza skamieniałość paleontologii - szkielet australopiteka sprzed 3,2 mln lat, nazwanego przez naukowców Lucy, został zeskanowany za pomocą tomografii komputerowej w jednym z amerykańskich laboratoriów - informuje serwis "EurekAlert".
Skamieniałość części szkieletu węża-olbrzyma, żyjącego 60 mln lat temu, odkryto w Kolumbii. O znalezisku donoszą naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Nature".
Wczesne wieloryby prowadziły życie na pograniczu lądu i oceanu - polowały w wodzie, a rozmnażały się i wydawały potomstwo na lądzie.
Prehistoryczne żółwie, migrując z Azji do Ameryki, zatrzymywały się na postój w Arktyce, w której panował wówczas tropikalny klimat - informują naukowcy w piśmie "Geology".
Triceratopsy, rogate dinozaury, toczyły między sobą zażarte walki, używając rogów podobnie jak dziś robią to antylopy czy jelenie - informują paleontolodzy na łamach pisma "Public Library of Sciences ONE".
Szlaki prehistorycznych migracji grup ludzkich można zrekonstruować, badając bakterie zamieszkujące od tysięcy lat żołądek człowieka - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Praptak miał podobnie zbudowane ucho wewnętrzne i podobnie słyszał, jak współczesne emu - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Od 2006 roku wrocławscy naukowcy badają pozostałości po obozowiskach neandertalczyka, które znajdują się przy alei Hallera we Wrocławiu. Człowiek neandertalski przybywał w tym miejscu co najmniej dwukrotnie podczas zlodowacenia Wisły. Stanowisko znane jest od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Skorupy jaj wielu gatunków dinozaurów i pozostałości po gniazdach, w których wykluwały się młode - odkryli naukowcy w Korei Południowej. O ich badaniach informuje serwis Discovery News.
Na terenie Ameryki Północnej odkryto ślady mikroskopijnych diamentów w warstwach archeologicznych sprzed 13 tys. lat. Zdaniem naukowców, jest to świadectwo uderzenia w Ziemię ciała niebieskiego. Wyniki badań opublikowano na łamach tygodnika "Science".
Piece ziemne wypełnione wielkimi kamieniami, znajdowane na terenie Ameryki Północnej, a także części Europy i Azji, świadczą o tym, że nasi przodkowie sprzed 10 tys. lat piekli w nich twarde bulwy roślin, które były ważną częścią ich diety. O badaniach archeologów amerykańskich informuje serwis "ScienceDaily"
Profesor Jerzy Dzik i doktor Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Grzegorz Niedźwiedzki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zostali laureatami nagrody naukowo- organizacyjnej za rok 2008.
Karłowate szkielety znalezione w 2003 roku na indonazyjskiej wyspie Flores należały do przedstawicieli odrębnego gatunku człowiekowatych - pisze antropolog ze Stanów Zjednoczonych na łamach "Journal of Human Evolution".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności