Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zmiany ewolucyjne, które raz dokonały się w organizmie na skutek mutacji, nie mogą się odwrócić i osiągnąć poprzedniego stanu - sugerują naukowcy w najnowszym numerze pisma "Evolution".
Mężczyznom sprzed 60 tys. lat łatwiej przychodziło "pożegnanie z Afryką" niż kobietom. Badania genetyczne dowodzą, że w populacji, która wówczas opuściła Afrykę, mężczyźni mieli przewagę liczebną - informują naukowcy na łamach "Nature Genetics".
U wielu gatunków ptaków w opiekę nad potomstwem angażują się samce. Ta cecha wywodzi się prawdopodobnie jeszcze od dinozaurów - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".
Najnowsze badania przy użyciu tomografii komputerowej dowiodły, że tyranozaur i kilka innych gatunków dinozaurów miało w obrębie głowy dużo więcej pustej przestrzeni niż wcześniej sądzono - informują naukowcy na łamach "Anatomical Record".
Pierwsi ludzie, którzy zawędrowali ponad czterdzieści tysięcy lat temu na tereny dzisiejszej Hiszpanii, napotkali neandertalczyków.
Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".
W grobowcu sprzed 4600 lat odkrytym w Niemczech pochowanych zostało dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Jak ustalili naukowcy na podstawie badań genetycznych, byli to rodzice i ich dwóch synów. Artykuł na ten temat ukazał się w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Neandertalczycy mogli wyginąć, ponieważ na skutek mutacji genetycznych ich organizmy nie radziły sobie z ocieplającym się klimatem - spekulują naukowcy. O ich teorii informuje tygodnik "New Scientist".
Skamieniałość sprzed 220 milionów lat, którą odkryto w południowo-zachodnich Chinach, należy do najbardziej prymitywnych gatunków żółwi spośród dotąd poznanych - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".
Olbrzymie niedźwiedzie jaskiniowe wymarły 13 tys. lat wcześniej niż dotychczas uważano. Powodem ich wyginięcia były zmiany klimatu - uważają naukowcy na łamach pisma "Boreas".
Gniazdo dinozaura z niewysiedzianymi jajami zidentyfikowali naukowcy z Kanady. O swoich ustaleniach donoszą na łamach pisma "Palaeontology".
Na szkockiej wyspie Skye odkryto najstarszą znaną skamieniałość żółwia wodnego - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Badania anatomiczne dowodzą, że ludzie epoki kamiennej rzucali ciężkimi "pociskami", takimi jak włócznie czy kamienie. W ten sposób mogli zyskać przewagę nad swoimi krewniakami, neandertalczykami i doprowadzić do ich wyginięcia - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Journal of Human Evolution".
Fragment szkieletu tygrysa szablozębnego został przypadkowo wydobyty z dna morskiego przez trawler prowadzący połowy na Morzu Północnym - informuje serwis BBC.
W Etiopii odkryto znakomicie zachowane kości miednicy należące do kobiety z gatunku Homo erectus, żyjącej 1.2 mln lat temu. Badania wykazały, że budowa anatomiczna miednicy umożliwiała jej rodzenie dzieci o stosunkowo dużej objętości czaszki - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności