Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.
Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące początków ewolucji - to cel badawczy jednego z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii, Jacka W. Szostaka.
Hybrydowe i elektryczne samochody oraz stacje do ich tankowania, samoloty na wodór, przydomowe wiatraki, niewielkie lokalne biogazownie, uprawy roślin energetycznych - tak już za 20 lat może wyglądać krajobraz energetyczny Polski.
Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.
W późnym paleozoiku, 260 mln lat temu, praprzodek ssaków schronił się na drzewa, gdzie znalazł schronienie przed drapieżnikami - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Indie umieściły w środę na orbicie okołoziemskiej jednocześnie siedem satelitów - podano w Delhi.
Premier Donald Tusk i szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wezmą udział w obchodach 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, 27 stycznia przyszłego roku. Przygotowania do uroczystości już się rozpoczęły - poinformowało biuro prasowe rządu.
Udało się przywrócić małpom daltonistom zdolność widzenia kolorów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Opracowany przez nich sposób terapii genowej może w przyszłości pomóc w leczeniu zaburzeń wzroku u dorosłych ludzi.
Witamina C przyspiesza gojenie ran i chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniem - wykazały badania brytyjsko-portugalskie. Autorzy pracy na łamach pisma "Free Radical Biology and Medicine" wierzą, że może one mieć istotne znaczenie m.in. dla przemysłu kosmetycznego.
Archeolodzy odkryli w Grecji kilkadziesiąt starożytnych grobów sprzed ponad 2500 lat z bogatym wyposażeniem na cmentarzysku koło Salonik - informuje agencja Associated Press.
Ponad 1,2 mln euro kosztować będzie realizacja nowatorskiego projektu rekultywacji kompleksu stawów Arturówek, jednego z głównych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców Łodzi. Po raz pierwszy wykorzystane zostaną przy tym technologie ekohydrologiczne.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Nieznane dotąd baptysterium i kilkaset monet z brązu odkryli polscy archeolodzy podczas dziesiątego sezonu badań archeologicznych w Marei, mieście położonym 45 km na południowy-zachód od Aleksandrii.
28 września 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie sowiecko-niemiecki układ "O granicach i przyjaźni", który potwierdzał dokonanie przez oba totalitarne państwa rozbioru Polski.
W nocy z wtorku na środę, będzie można podziwiać złączenie jasnego Jowisza z Księżycem, będącym pięć dni przed pełnią - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.