Świat nauki (archiwalne artykuły)

Współczesne życie bez tworzyw sztucznych byłoby bardzo trudne. Zaspokajają one liczne potrzeby, a przy okazji pozwalają na zaoszczędzenie zasobów naturalnych Ziemi. Nie zmienia to faktu, że plastikowe odpady stanowią duży problem dla środowiska naturalnego. Z tym wyzwaniem zmierzyli się naukowcy z brytyjskiego koncernu Symphony Environmental, znajdując rozwiązanie w postaci innowacyjnego dodatku d2w.
Pobieranie i zapładnianie wielu komórek, diagnostyka preimplantacyjna, ścisły nadzór nad ośrodkami zajmującymi się leczeniem niepłodności - te zapisy zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w ustawie o in vitro. Restrykcyjna ustawa nie tylko zmniejszy skuteczność leczenia niepłodności, ale także zwiększy jego koszty - przekonywali uczestnicy konferencji na temat in vitro, która odbyła się w Warszawie.
Amerykański pojazd marsjański Spirit utknął w piaskach Czerwonej Planety i być może nigdy nie wydostanie się z tej pułapki. Taką pesymistyczną prognozę przedstawił John Callas ,kierujący pracami pojazdu i jego "bliźniaka" Opportunity w siedzibie agencji badań kosmicznych NASA.
Ołów szkodzi rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu małych dzieci- nawet w dawkach uznawanych za bezpieczne - informuje pismo "Archives of Diseases in Childhood".
Dzięki analizom fragmentu skóry dinozaura naukowcy mogli w przybliżeniu zrekonstruować jej strukturę. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the Royal Society B".
US Navy eksperymentuje z produkcją paliwa z wody morskiej, aby zapobiec globalnemu ociepleniu i trudnościom z zaopatrzeniem w paliwo lotnicze - informuje "New Scientist".
Nasza galaktyka Droga Mleczna pomyślnie przetrwa zderzenia z karłowatymi galaktykami-satelitami i nie zostanie rozerwana na części.
Ruszyła druga edycja konkursu "Henkel - zielone granty", w którym szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i samorządowe mogą wygrać fundusze na realizację projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Do zdobycia jest łącznie 20 grantów po 5 tysięcy złotych każdy.
Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami - informuje pismo "Biology Letters".
Izraelscy archeolodzy odnaleźli w jaskini koło Jerozolimy ukryty skarb monet z II wieku - donosi serwis internetowy Bloomberg.
Populacja neandertalczyków, żyjąca w Europie między 70 tys. a 38 tys. lat temu, mogła być bardzo mała. Świadczą o tym badania genetyczne opublikowane w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
Astronomowie zaobserwowali najodleglejszą znaną czarną dziurę. Znajduje się ona w wielkiej galaktyce odległej o 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi.
Przekształcenie soku z winogron w wino jest dla drożdży dość stresującym zadaniem. Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że wyłączenie genów odpowiedzi na stres w komórkach drożdży pozwala poprawić możliwości fermentacyjne drożdży.
Polacy prowadzą badania nad nowymi ogniwami słonecznymi trzeciej generacji, które będą pracowały wydajniej niż ogniwa dostępne obecnie. Badania te prowadzi wiele ośrodków na świecie, popiera je również Unia Europejska, bo wpisują się w politykę ochrony klimatu.
Na Jeziorze Genewskim odkryto plamę węglowodorów zajmującą 25 hektarów słynnego szwajcarskiego akwenu - poinformowała policja. Na razie nie wiadomo, skąd pochodzi zanieczyszczenie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności