
Jemy zmutowaną żywność. Rząd to akceptuje - pisze "Dziennik". Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej o największych uprawach roślin genetycznie zmodyfikowanych - wynika z danych amerykańskiej organizacji monitorującej rynki rolne (ISAAA).

Ciśnienie krwi jest uwarunkowane genetycznie. Nadciśnienie, jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo naczyniowych i uszkodzenia nerek, może być skutkiem posiadania niekorzystnych wariantów genów, które kontrolują przepływ krwi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nautre Genetics".

Zdolność odczuwania empatii jest częściowo uwarunkowana genetycznie - wynika z najnowszych badań na myszach, o których informuje pismo "Public Library of Science ONE".

Podczas rozwoju układu nerwowego już po urodzeniu, włączenie aktywności genu MII1 jest niezbędne dla rozpoczęcia różnicowania komórek macierzystych w neurony - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".

Cały genom człowieka można zsekwencjonować już za 5000 dolarów - informuje "New Scientist". Gotowość do tak taniej analizy genomu konkretnej osoby ogłosiła firma Complete Genomics z Mountain View w Kalifornii.

Pojedynczy czynnik transkrypcyjny może przywrócić dorosłym komórkom macierzystym cechy zarodkowych - informują niemieccy naukowcy na łamach pisma "Cell".

Gen regulatorowy o nazwie RscS umożliwia bakteriom gatunku Vibrio fischeri rozpoznawanie właściwego gatunku zwierząt do zamieszkania - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Gen o nazwie ELP4 jest związany z ryzykiem zachorowania na najczęściej występującą padaczkę wieku dziecięcego tzw. epilepsję Rolanda - informują naukowcy z USA na łamach pisma "European Journal of Human Genetics".

Wariant genu określanego jako "strażnik genomu" (gen p53) ma związek z ryzykiem zachorowania na guza mózgu w młodym wieku - wynika z pracy na łamach pisma "Neurology".

Odkryto kilka nowych wariantów genetycznych wpływających na ryzyko łuszczycy, choroby zapalnej skóry i stawów. Trzy niezależne grupy naukowców z USA, Chin i Hiszpanii opublikowały swoje doniesienia na ten temat na łamach pisma "Nature Genetics".

Osoby z tzw. genem wojownika reagują większą agresją na prowokację - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Gen, który kontroluje fizjologiczne i nieprawidłowe starzenie się mózgu oraz siatkówki oka zidentyfikowali naukowcy z Kanady i USA. Informację publikuje pismo "Journal of Neuroscience".

Trzy nowe warianty genów, które zwiększają ryzyko otyłości u dzieci - zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców. Informację podaje pismo "Nature Genetics". Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie pomoże identyfikować małe dzieci narażone na chorobliwą otyłość.

Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie nieprawidłowych białek, wywołujących niewydolność pracy serca i atak - wynika z badań na Uniwersytecie Maduraj Kamaraj w Indiach.