Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Dochód przy samodzielności finansowej studenta

Art. 179, ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:

1. posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
2. posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
3. jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ogłaszanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodu studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o przyznanie stypendium;
4. nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.

Komentarze MNiSW
Samodzielność finansowa


W opinii Ministerstwa za samodzielnego finansowo może być uznany student, który łącznie z małżonkiem spełnia ww. warunki tj. wymagane warunki spełnia student albo małżonek studenta albo obydwoje łącznie.

Dochód przy samodzielności finansowej studenta/ki


Art. 179 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wyraźnie wskazuje na stosowanie wyłącznie zasad wynikających z przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.) dla określenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta. Oznacza to, że określenie wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta powinno odbywać się stosownie do art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który posługuje się pojęciem tzw. dochodu netto. Tak zdefiniowany dochód powinien być stosowany przy ustalaniu wysokości dochodu, uprawniającego studenta do ubiegania się o świadczenia o charakterze socjalnym. Przepis art. 179 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zawierający definicję studenta samodzielnego finansowo należy tak interpretować, że studentem takim jest student, którego miesięczny dochód, lub miesięczny dochód jego małżonka, ustalony stosownie do zasad wynikających z art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli tzw. dochód netto, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli tzw. dochodu brutto.

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 
Polityka Prywatności