Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Zasady przyznawania świadczeń dla studentów

Stypendia przyznawane są na semestr lub rok akademicki, z wyjątkiem stypendium ministra za osiągnięcia w nauce i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe, które są przyznawane na rok akademicki, chyba że ostatni rok studiów, zgodnie z planem studiów trwa jeden semestr. Świadczenia powyższe student może otrzymywać w danym roku akademickim przez okres do 10 miesięcy, wypłacane są co miesiąc, z wyjątkiem zapomogi, która jest świadczeniem jednorazowym i może być przyznana studentowi dwa razy w roku akademickim.

Student, który ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów lub został skreślony z listy studentów w trakcie trwania roku akademickiego, traci prawo do otrzymywania stypendiów. Wyjątek stanowi stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe - studentowi, który otrzymał takie stypendium i ukończył studia przed terminem określonym w planie studiów, pozostałą kwotę stypendium wypłaca się jednorazowo w terminie do 30 dni od daty ukończenia studiów.

Stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium na wyżywienie, stypendium mieszkaniowe oraz zapomogę student może otrzymywać przez cały okres studiów, również na pierwszym roku studiów. Natomiast stypendium za wyniki w nauce lub sporcie oraz stypendia ministra (pkt 4 i 5) student może otrzymywać począwszy od drugiego roku studiów, z wyjątkiem przypadku studiowania na pierwszym roku uzupełniających studiów magisterskich. Wówczas student może otrzymać powyższe stypendia już na pierwszym roku tych studiów, jeżeli rozpoczął je w ciągu roku od ukończenia studiów zawodowych. Stypendia przyznawane i wypłacane są przez nową uczelnię.

Stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium na wyżywienie, stypendium mieszkaniowe i zapomoga przyznawane są w uczelniach przez jednoosobowe organy uczelni (dziekana, rektora) lub, na wniosek uczelnianego organu samorządu studenckiego - przez studenckie komisje stypendialne. Od decyzji podjętych w sprawie przyznania bądź odmowy przyznania stypendium lub zapomogi, student ma prawo złożyć odwołanie do rektora, bądź odwoławczej komisji stypendialnej w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Decyzja podjęta w postępowaniu odwoławczym może być przez studenta zaskarżona do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego - zgodnie z art. 207 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe przyznawane są przez właściwego ministra.

Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie, stypendium mieszkaniowe, stypendium za wyniki w sporcie oraz stypendia ministra (pkt 4 i 5) na jednym z kierunków, według własnego wyboru. Natomiast stypendium za wyniki w nauce oraz stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych na każdym z kierunków.

Student, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku, może otrzymywać stypendia i zapomogi, z wyjątkiem stypendium socjalnego, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowego, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu wyższych studiów zawodowych w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, jednakże nie dłużej niż przez okres 3 lat.

Student może otrzymywać jednocześnie kilka świadczeń pomocy materialnej np. stypendium socjalne jednocześnie ze stypendium za wyniki w nauce lub sporcie i stypendium specjalnym dla osób niepełnosprawnych. Wyjątek stanowią stypendium za wyniki w nauce lub sporcie oraz stypendium ministra za osiągnięcia w nauce i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe - student, który otrzymuje stypendium ministra nie może otrzymać stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, przyznawanego w uczelni, a ponadto student, który otrzymał stypendium przyznawane na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.) nie może otrzymywać jednocześnie stypendium za wyniki w sporcie albo stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe.

Zapadające w uczelni rozstrzygnięcia odnośnie przyznania bądź odmowy przyznania studentowi świadczenia pomocy materialnej są decyzjami administracyjnymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) i stosuje się do nich przepisy tej ustawy oraz przepisy o zaskarżaniu decyzji do sądu administracyjnego. Od ostatecznych decyzji podjętych przez rektora lub odwoławczą komisję stypendialną studentowi przysługuje prawo złożenia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego (art. 207 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).

Szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów (tj. wzoru wniosku, terminów składania wniosków, rozpatrywania odwołań od decyzji, sposobu dokumentowania dochodu, terminu wypłaty świadczeń itd.) należy szukać w uczelnianym regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów. Na podstawie tego regulaminu ustalana jest również wysokość stypendiów, przy czym, zgodnie z art. 184 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium na wyżywienie oraz stypendium mieszkaniowego nie może być większa niż 90% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta w poprzednim miesiącu, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.

Wymienione wyżej stypendia i zapomogi dla studentów zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 174, z późn. zm.).

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

 
Polityka Prywatności