Plemniki z komórek macierzystych to na razie ciekawostka naukowa

Uzyskanie przez brytyjskich naukowców plemników z komórek macierzystych jest na obecnym etapie badań czymś w rodzaju ciekawostki naukowej, a nie realną szansą na leczenie bezpłodności męskiej - powiedział PAP prof. Mariusz Z. Ratajczak, dyrektor Instytutu Komórek Macierzystych Uniwersytetu Louisville.

Naukowcy brytyjscy z NorthEast England Stem Cell Institute (NESCI) poinformowali na łamach pisma "Stem Cells and Development" o wyhodowaniu dojrzałych plemników ludzkich z zarodkowych komórek macierzystych pobranych z męskich zarodków uzyskanych w zapłodnieniu in vitro.

"Nie jest to dla mnie zaskoczenie, ale kolejny przykład możliwości różnicowania się komórek embrionalnych w jeden z 200 różnych rodzajów komórek występujących w żywym organizmie - w tym przypadku, w obecne w prawidłowych gonadach męskich, tj. jądrach, plemniki" - skomentował doniesienie prof. Ratajczak. Jego zdaniem, korzyści kliniczne jakie niesie strategia pozyskiwania plemników z komórek zarodkowych stoją, jak na razie, pod dużym znakiem zapytania. "Proces tworzenia plemnika jest niezwykle skomplikowany.

Materiał genetyczny komórki wyjściowej dla niego musi zostać zredukowany do połowy, gdyż plemnik posiada tylko połowę chromosomów. A materiał genetyczny samego plemnika musi być poddany - w sposób prawidłowy - 'obróbce molekularnej', tzw. somatycznemu impritingowi.

Polega to na umetylowaniu pewnych ważnych rozwojowo genów" - tłumaczył uczony. Ta metoda pozyskiwania męskich komórek rozrodczych może się zatem wiązać z ryzykiem tworzenia plemników z nieprawidłową liczbą chromosomów oraz zwiększoną liczbą mutacji materiału genetycznego. "W moim prywatnym odczuciu jest to odmiana tak powszechnie krytykowanego klonowania reprodukcyjnego" - zaznaczył prof. Ratajczak. Naukowiec zwrócił też uwagę, że z metodą tą wiąże się problem wykorzystywania komórek zarodkowych w badaniach i w medycynie, który budzi wiele emocji i kontrowersji w niektórych kręgach kulturowo-religijnych.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-07-09
Komentarze
Polityka Prywatności